more_horiz

Czy polskie miasta są przyjazne osobom niepełnosprawnym? Wiceminister rodziny wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 22:16
- Mamy się czym chwalić. Mam tu na myśli przede wszystkim program Dostępność plus i rozwiązania, które są - używając języka stosowanego na forum w Katowicach - niesłychanie inkluzywne - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Wdówik. Wiceminister rodziny i polityki społecznej poruszył też temat sytuacji osób niepełnosprawnych w dużych miastach.
Minister Paweł Wdówik mówił w Polskim Radiu 24 o problemach osób niepełnosprawnych
Minister Paweł Wdówik mówił w Polskim Radiu 24 o problemach osób niepełnosprawnychFoto: FORUM/Adam Chelstowski

Jednym z haseł odbywającego się w Katowicach Światowego Forum Miejskiego jest integracja. Istotną rzeczą jest to, żeby miasta były dostępne dla wszystkich: aby urzędy, szkoły czy inne miejsca użyteczności publicznej nie stawiały przeszkód dla niepełnosprawnych lub osób starszych

"Chcemy uwzględniać potrzeby jak najszerszej grupy"

W tym zakresie w miastach pomogły między innymi rozwiązania wdrażane przez rząd. 

- Mamy się czym chwalić. Mam tu na myśli przede wszystkim program Dostępność plus i rozwiązania, które są - używając języka stosowanego na tym forum - niesłychanie inkluzywne - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Wdówik. 

Jak zaznaczył, wspomniane rozwiązania "włączają" różne grupy osób, a nie tylko niepełnosprawnych. - Ustawa, którą wprowadziliśmy w 2019 roku mówi o zapewnianiu dostępności osobom o szczególnych potrzebach - wyjaśniał.

- Ona nie nazywa nawet osób niepełnosprawnych jako tego wyłącznego odbiorcy. Bo wiemy doskonale, że różnego rodzaju rozwiązania, które likwidują bariery, dotyczą także na przykład matek z dziećmi czy osób starszych. Wszystkie one tak naprawdę opierają się o koncepcję tak zwanego projektowania uniwersalnego; czyli, żebyśmy planowali rozwiązania, które stosujemy czy to w architekturze czy w informacji, w taki sposób, żeby uwzględniały potrzeby jak najszerszej grupy ludzi - powiedział wiceminister.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:11 _PR24_AAC 2022_06_27-21-35-53.mp3 Paweł Wdówik o dostosowaniu przestrzeni miejskiej m.in. do potrzeb osób niepełnosprawnych (Północ-południe) 

* * *

Audycja: "Północ-południe"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Wdówik (wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych)
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 21.36

bartos

Zobacz także

Zobacz także