more_horiz

Przyszłość Ukrainy. Jacek Karnowski: losy wojny w dużym stopniu zależą od USA

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 14:00
Mamy przyjęcie tego "Lend-lease act", pakiet 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy, ale, z tego, co słyszymy, nie zapadły operacyjne decyzje o przekazaniu tego ciężkiego sprzętu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci", podkreślając znaczenie działań Stanów Zjednoczonych dla losów rosyjskiej wojny na Ukrainie. - W tych dniach, tych tygodniach, decyduje się odpowiedź amerykańska - zaznaczył.
W ocenie Jacka Karnowskiego w tych dniach decyduje się odpowiedźUSA na wojnę na Ukrainie
W ocenie Jacka Karnowskiego w tych dniach decyduje się odpowiedź USA na wojnę na UkrainieFoto: Andrea Izzotti/ Shutterstock

Henry Kissinger uważa, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę. 98-letni amerykański polityk przemawiał w poniedziałek online na trwającym w Davos Światowym Forum Ekonomicznym. Argumentował, że w dłuższej perspektywie brak negocjacji z Rosją i dalsze antagonizowanie Moskwy może mieć katastrofalne skutki dla stabilności Europy.

- Presje [na Ukrainę, by oddać część terytorium i zawrzeć rozejm - red.] będą rosły - ocenił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci". - Rośnie irytacja społeczna, zmęczenie inflacją, wysokimi cenami energii. Dla wielu ta wojna toczy się gdzieś daleko, a do tego prawo Ukrainy do suwerenności jest czymś świeżym w umysłach wielu przywódców i wielu narodów - wyliczył publicysta.

Dwa warunki sukcesu Ukrainy

- To, czy Ukrainie uda się odeprzeć tę presję - bo można uznać, że to narastająca presja na Ukrainę by ta zgięła kark i zaakceptowała straty terytorialne - zależy od dwóch czynników. Pierwszy to determinacja samych Ukraińców. Tu wydaje się, że jednak jest ona na bardzo wysokim poziomie i zarówno przywództwo polityczne jak i naród są zdeterminowani by walczyć do końca - stwierdził gość "Tematu dnia".

Jego zdaniem, "gdyby Ukrainie udało się dojść do granic z 24 lutego, to może być jakieś pole negocjacji, ale myślę, że wówczas, zachęcona sukcesem, pewnie chciałaby pójść dalej i odbić granice z 1991 roku". - Czy to będzie możliwe, zależy od Stanów Zjednoczonych - podkreślił. 

"Decyduje się odpowiedź amerykańska"

- Z jednej strony mamy przyjęcie tego "Lend-lease act" (...) i mamy też przyjęcie pakietu 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy, ale, z tego, co słyszymy, nie zapadły operacyjne decyzje o przekazaniu tego ciężkiego sprzętu. Ukraińcy chcieliby przede wszystkim rakiet przeciwokrętowych, które pozwoliłyby na odblokowanie portów, chcieliby artylerii, samolotów i być może czołgów - wyliczył. 

- Domyślamy się, że ukraińscy piloci mieli styczność z F-16, jest też możliwość powołania legionu ochotników w Stanach Zjednoczonych, który zaciągnąłby się do armii ukraińskiej i latałby F-16, ale te decyzje jeszcze nie zapadły (...) W tych dniach, tych tygodniach, decyduje się odpowiedź amerykańska - zaznaczył Jacek Karnowski.

Posłuchaj
19:34 Jacek-Karnowski--PR24_mp3 2022_05_25-12-38-04.mp3 Jacek Karnowski o postawie Zachodu w świetle wojny na Ukrainie i bliskim końcu wątpliwości KE dotyczących polskiego KPO ("Północ-południe"/ PR24)

W rozmowie więcej komentarzy naszego gościa do spraw krajowych i międzynarodowych. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Czytaj także

Szef MON: Niemcy budowali siłę militarną Putina przez dziesięciolecia

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jacek Karnowski (redaktor naczelny "Sieci")

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 12.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także