more_horiz

Dlaczego inflacja przyspiesza? Soroczyński wskazuje powody wewnętrzne i zewnętrzne

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 21:59
- Na pewno mielibyśmy sporo niższą inflację, gdyby złoty był wyraźnie mocniejszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński. Jak zaznaczył główny ekonomista Krajowej Rady Gospodarczej, "przez cały 2020 i 2021 rok, nawet przez kawałek tego roku, chwalimy, że idzie nam lepiej niż głównym partnerom handlowym, tymczasem złoty jest wyraźnie słabszy niż w 2019 roku, a powinno być na odwrót".
Piotr Soroczyński: dobrze pamiętać, że mamy sporą dozę czynników zewnętrznych kształtujących inflację
Piotr Soroczyński: dobrze pamiętać, że mamy sporą dozę czynników zewnętrznych kształtujących inflacjęFoto: A_B_C/ Shutterstock

Inflacja przyspieszyła z 13,9 procent w maju do 15,6 procent w czerwcu, licząc rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W opinii Polskiego Instytutu Ekonomicznego jesteśmy coraz bliżej szczytu wzrostu cen.

- Dobrze pamiętać, że mamy sporą dozę czynników zewnętrznych kształtujących inflację - przypomniał w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Rady Gospodarczej. - One są związane z tym, co się dzieje na rynku paliw, co się dzieje na rynku innych surowców, żywnościowym i na rynku różnych komponentów potrzebnych do produkcji. Ich jest mniej, niż byśmy chcieli, bo są zastoje, braki w wytwarzaniu - wskazał.

Czynniki proinflacyjne także w Polsce

W ocenie gościa "Północ-południe", "też mamy sporo rzeczy u nas", które kreują inflację. - To przede wszystkim kwestia tego, że coraz drożej prowadzi się działalność gospodarczą. Praca kosztuje znacznie więcej, podobnie dostosowanie się do przepisów. Ostatnio nie jesteśmy rozpieszczani, co chwilę musimy coś zmieniać w systemach księgowych, w organizacji pracy, rozliczaniu ludzi, co też kosztuje - wymienił.

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, "od kilku lat cały czas mamy postępujący wzrost fiskalizmu". - Kiedy myślimy o tym, co się dzieje z polityką budżetową, to widzimy to przede wszystkim przez pryzmat transferów, że ktoś dostał jakieś pieniądze, ale czasami nie dostrzegamy tego, że wszyscy, jeśli byśmy popatrzyli na sumę, coraz więcej tych danin płacimy. Nie tylko nominalnie, ale też w relacji do PKB. Jak coś takiego się dzieje, to rosną koszty wytwarzania, rosną też ceny towarów - wyjaśnił.

Wycena złotego niższa niż w 2019

- Mamy jeszcze jeden kłopot, na pograniczu polityki rządu i NBP, czyli kurs. Na pewno mielibyśmy sporo niższą inflację, gdyby złoty był wyraźnie mocniejszy - zaznaczył. Dodał, że wycena jest słaba. - Przez cały 2020 i 2021 rok, a nawet przez kawałek tego roku, chwalimy się, że idzie nam lepiej niż głównym partnerom handlowym, a tymczasem złoty jest wyraźnie słabszy niż w 2019 roku, a powinno być na odwrót - zaznaczył Piotr Soroczyński.

Posłuchaj
23:08 Piotr-Soroczynski--PR24_mp3 2022_07_01-21-35-56.mp3 Piotr Soroczyński o przyczynach wzrostu inflacji i przeceny złotego ("Północ-południe"/ PR24)

W nagraniu więcej o tym, dlaczego złotówka traci. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także:

Radosław Fogiel gościem "Salonu politycznego Trójki" - zobacz nagranie video

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Piotr Soroczyński (główny ekonomista Krajowej Rady Gospodarczej)

Data emisji: 01.07.2022

Godzina emisji: 21.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także