more_horiz

"Stara polityka przestaje być aktualna". Gursztyn o systemie praw do emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 22:03
- Pewne wytyczne zawarte w pomyśle na ceny uprawnień do emisji CO2 ma oczywiście sens, ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Obecnie, gdy mamy do czynienia z wojną i preludium do wojny niemalże światowej, stara polityka przestaje być aktualna, a zaczyna się polityka czasu wojny - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta TVP Piotr Gursztyn.
Piotr Gursztyn
Piotr GursztynFoto: PR24

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Tematem rozmów ma być energetyka, a szef polskiego rządu zapowiedział, że zamierza zaproponować francuskiemu przywódcy zawieszenie albo zmianę poziomu opłat za emisję dwutlenku węgla.

- Trudno powiedzieć, czy te propozycje spotkają się z życzliwym przyjęciem - przyznał w Polskim Radiu 24 publicysta TVP Piotr Gursztyn. - Francuska energetyka opiera się na atomie i jest w innej sytuacji, a nasza opiera się na węglu, a to węgiel był obłożony tym parapodatkiem - powiedział. Jak dodał, być może wpływ na decyzję Macrona będzie miała susza, za sprawą której francuskie rzeki odsłaniają dna. - To znaczy, że być może Francuzi będa mieli problem z chłodzeniem, bo elektrownie atomowe potrzebują dużo wody do chłodzenia, a jak tego nie ma, muszą ograniczać moc - wskazał.

Potrzeba zmian w systemie praw do emisji

- W tym systemie jedni tracą, drudzy zyskują, jest element spekulacji - ocenił, mówiąc o licencjach do emisji CO2. - Uważam, że należy coś zmienić, bo sytuacja jest zupełnie nowa. Polityka energetyczna, którą zaprojektowali dla Unii Europejksiej Niemcy, okazała się, łagodnie mówiąc, niepraktyczna. To trzeba zmieni - stwierdził.

- Oczywiście, pewne wytyczne zawarte w tym pomyśle na ceny uprawnień, że połowa pieniędzy idzie na oczyszczenie powietrza, ma oczywiście sens, ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Obecnie, gdy mamy do czynienia z wojną i preludium do wojny niemalże światowej, stara polityka przestaje być aktualna, a zaczyna się polityka czasu wojny - powiedział Piotr Gursztyn.

Posłuchaj
23:25 Piotr-Gursztyn--PR24_mp3 2022_08_25-21-35-28.mp3 W ocenie Piotra Gursztyna, w unijnym systemie handlu prawami do emisji CO2 potrzebne są zmiany ("Północ-południe"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Minister polityki społecznej Marlena Maląg gościem "Trójkowego Komentarza Dnia" - zobacz zapis video rozmowy.

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Piotr Gursztyn (TVP)

Data emisji: 25.08.2022

Godzina emisji: 21.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także