more_horiz

Dr Eberhardt: polityka Niemiec polega na zwodzeniu i ciągłym pozostawaniu kilka kroków za rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 14:09
- Niestety polityka Niemiec, to polityka zwodzenia, wyczekiwania i ciągłego pozostawania kilka kroków za rzeczywistością - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Adam Eberhardt z WEI, odnosząc się do stanowiska Niemiec wobec wojny na Ukrainie i kwestii przekazania czołgów Leopard.
Czy Zachód zdecyduje się na przekazanie Ukrainie więcej broni?
Czy Zachód zdecyduje się na przekazanie Ukrainie więcej broni?Foto: BudArt13/Shutterstock

W położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina, w piątek odbywa się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.

Piątkowe spotkanie zostało w wymiarze medialnym przyćmione przez stanowisko Niemiec, które są niechętne przekazywać czołgi Leopard - skomentował dr Adam Eberhardt z WEI. Jak wyjaśnił, postawa rządu w Berlinie wynika z wielu kontekstów tamtejszej polityki, myślenia na temat bezpieczeństwa oraz Rosji, a także z kwestii wschodnioniemieckich. - Niestety polityka Niemiec, to polityka zwodzenia, wyczekiwania i ciągłego pozostawania kilka kroków za rzeczywistością - powiedział.

Stanowisko Niemiec wobec wojny na Ukrainie

Gość audycji zauważył, że na tamtejszej scenie politycznej jest podział. Jak wskazał, opozycyjna chadecja, ale również rządzący czy Zieloni, opowiadają się za przekazaniem Ukrainie leopardów. Natomiast opór stawia socjaldemokracja. - Sondaże wskazują na w miarę zrównoważony stosunek. To znaczy około 40 proc. Niemców jest przeciwnych, a około 30 proc. jest za tym, by leopardy przekazać - zaznaczył ekspert.

- Myślę, że tu jest pewien fundamentalny problem - to znaczy, że niemiecka socjaldemokracja bardzo silnie pozostaje w paradygmacie postrzegania polityki wschodniej głównie przez pryzmat Rosji i dialogowania z nią, które polega na ciągłym szukaniu porozumienia i utrzymywania kontaktów - wskazał dr Adam Eberhardt. Jak dodał, "przez ostatni rok rzeczywistość brutalnie obeszła się z tym sposobem myślenia, jednak kanclerz Olaf Scholz nie chce dać za wygraną".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:20 PR24_mp3 2023_01_20-12-34-58.mp3 Dr Adam Eberhardt o pomocy militarnej dla Ukrainy ("Północ - Południe"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Północ - Południe

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Adam Eberhardt (WEI)

Data emisji: 20.01.2023 r.

Godzina emisji: 12.37

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także