Bronisław Wildstein: Roger Scruton bronił prawa Polaków do tożsamości
- Był wielkim myślicielem, który nie poddał się presji opinii dominującej. Rozumiał to, co dzieje się w Polsce z perspektywy Zachodu. Był stronnikiem Polaków, był obrońcą prawa Polaków do tego, żeby bronili swojej tożsamości - mówił o zmarłym filozofie, wielkim przyjacielu Polski Rogerze Scrutonie, pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. Gośćmi audycji byli także Tomasz Matynia (politolog, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu), Tadeusz Zysk (wydawca, założyciel wydawnictwa Zysk i S-ka) oraz Maciej Kożuszek (publicysta "Gazeta Polska").
2020-01-18, 18:00
Posłuchaj
Sir Roger Scruton, brytyjski filozof i jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych, zmarł 12 stycznia w wieku 75 lat. Był autorem ponad 50 uznanych naukowych pozycji. W czerwcu 2019 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę Brytyjczyk został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
"Rozumiał, co dzieje się w Polsce z perspektywy Zachodu"
W "Debacie PR24" zaproszeni goście dyskutowali o tym, w jaki sposób myśl i postawa Rogera Scrutona wpłynęła na losy współczesnej Polski, ale także, jakie miała znaczenie dla współczesnego świata, w tym dla ruchu konserwatywnego.
Bronisław Wildstein podkreślał, że zmarły filozof "osobiście włączał się w działania przeciwko komunizmowi, najpierw na Słowacji, a następnie w Polsce". Publicysta przekonywał jednak, że nie tylko "o pomoc antykomunistycznym przedsięwzięciom w jego działalności chodziło".
- Rola Rogera Scrutona jest bez porównania większa. To jego osobiste zaangażowanie pokazuje spójność z jego myślą. Bo jego myśl niesłychanie nonkonformistyczna, otwierała nowe perspektywy. Pozwalał zrozumieć zjawiska, pojąć pewne nowe procesy(...) - przekonywał Bronisław Wildstein, który podkreślał, że wysoka ocena zasług zmarłego jest jak najbardziej słuszna.
REKLAMA
- To był wieki myśliciel, który nie poddał się presji opinii dominującej. On rozumiał, co dzieje się w Polsce, z perspektywy Zachodu. Był stronnikiem Polaków, był obrońcą prawa Polaków do tego, żeby bronili swojej tożsamości. To mieści się bardzo głęboko w jego filozofii - obrona tożsamości, która jest elementem podmiotu(…) - dodał Bronisław Wildstein.
Tadeusz Zysk od lat śledził myśl Sir Rogera Scrutona, był wydawcą jego książek. Przypomniał, że zmarły filozof był zdania, że Zachód potrzebuje pomocy od Polaków z racji naszych doświadczeń. Filozof szukał podobieństw między dziedzictwem brytyjskim, a doświadczeniami Polski.
- Sir Roger Scruton najpierw zajmował się filozofia, potem prawem (...) Kategorie, które on opisuje, znajdują swoje równoległe odzwierciedlenie także w naszej historii, m.in. umiłowanie wolności. Mówił, że w przypadku dojrzałych narodów po okresie zapaści po II wojnie światowej, następuje odrodzenie. Wierzył w możliwości Brytyjczyków. On to samo widział u Polaków. Wiele elementów zbieżnych - stąd popularność Rogera Scrutona w Polsce, choć nasza historia potoczyła się inaczej niż u Brytyjczyków, miała więcej upadków - relacjonował Tadeusz Zysk, który podkreślał, że Roger Scruton powoływał się na "duchową wspólnotę" między Polakami a Brytyjczykami.
REKLAMA
- Powtarzał, że komunizm padł dzięki Rogerowi Reaganowi, Margaret Thatcher i Janowi Pawłowi II. Był krytykiem managmentu, przedsiębiorczości rozumianej nowocześnie. Powtarzał, że najważniejsze są: wolność człowieka, ryzyko i działanie. To jest podejście mi bardzo bliskie podejście. To pokazuje wspólnotę myślenia Brytyjczyków i nas. Oni też budzili się w momentach krytycznych - powiedział Tadeusz Zysk.
Na inny obszar myśli Rogera Scrutona zwrócił uwagę Maciej Kożuszek. Mówił o tym, dlaczego polskie doświadczenie jest spójne z jego filozofią, ale też przedstawił podejście Rogera Scrutona do Unii Europejskiej - nie brakowało w nim rozczarowania.
Powiązany Artykuł
"Ten intelektualista z Zachodu, który mówił o Polsce". Zmarł wybitny myśliciel sir Roger Scruton
- Unia Europejska jest tym biurokratycznym lewiatanem, który tak naprawdę nie rozpoznaje tego, co jest na dole. Roger Scruton mówi, że pomocniczość zapisana w unijnych traktatach, jest tak naprawdę postawiona na głowie. Społeczeństwa lokalne przekazują władzę wyżej, a ta władza wyższa, czyli Unia Europejska, mówi lokalnym społecznościom, co one powinny robić, na co dostana pieniądze (…) To był jego największy zarzut kierowany pod adresem UE - relacjonował Maciej Kożuszek.
"Konserwatyzm to obrona tego, co zasługuje na obronę"
W "Debacie PR24" rozmawiano także o konserwatyzmie. Zaproszeni goście zastanawiali się, dlaczego konserwatyzm wydaje się we współczesnym świecie strona przegrywającą. Co miał na ten temat do powiedzenia Roger Scruton?
REKLAMA
- On powołuje się na instynkt. To fundamentalne rozpoznanie, które poprzedza proces racjonalny. Proces racjonalny musi być na czymś oparty, nie może być zawieszony w próżni(…) - tłumaczył w PR24 Bronisław Wildstein. - Tak samo, żeby racjonalnie myśleć, musimy mieć fundamentalną bazę, żeby rozpoznawać świat. Musimy wiedzieć, co jest dla nas dobre, co kochamy (…) - dodał.
Bronisław Wildstein tłumaczył też znaczeniu kultury, tradycji i obyczaju w myśli Rogera Scrutona. Wyjaśnił też, za co zmarły filozof krytykował Unię Europejska.
- Powinniśmy bronić Europy, bo to nasza tradycja (...), która ma wspólne wyznaczniki, takie jak chrześcijaństwo, myśl grecka, kultura rzymska. Europa prezentowała wielość różnych wariantów tradycji(...), a teraz nam próbuje się racjonalistycznie narzucić, pewien jeden określony model. Te opowieści o pomocniczości UE, to retoryka. Decydują idee narzucone odgórnie. To dewastacja idei europejskiej, to wywłaszczanie ludzi z ich tożsamości, to działanie przeciwko nim. UE jest przeciw tradycji europejskiej. Konserwatyzm to obrona tego, co zasługuje na obronę - przekonywał Bronisław Wildstein, odwołując się do nauczania Rogera Scrutona.
REKLAMA
Tomasz Matynia wspominając Roger Scrutona zauważył natomiast, że zmarły filozof "był mentorem, ale był też człowiekiem, który miał wszystko głęboko przemyślane". - Miał ułożoną w głowie filozofię. To piękno, ta estetyka były elementem postawy konserwatywnej. Roger Scruton zrobił z konserwatyzmu coś więcej niż jedną z idei(...) Starał się, żeby konserwatyzm był pewną życiową postawą - powiedział Tomasz Matynia. - Był człowiekiem, o którym każdy miał jakiś pogląd. Dla nikogo nie był bez znaczenia - dodał.
****
Sir Roger Scruton był najwybitniejszym przedstawiciel współczesnego brytyjskiego konserwatyzmu. Człowiek wielu talentów: filozof i publicysta, znawca architektury i powieściopisarz, a także twórca dwóch oper. Przyjaciel Polski, którego związki z naszym krajem datują się jeszcze lat 80., kiedy to wspierał solidarnościową opozycję. W 2019 roku odznaczony Wielkim Orderem Zasługi. Nieprzejednany antykomunista, przeciwnik poprawności politycznej i twórca pojęcia "ojkofobia", oznaczającego zanegowanie rodzimej kultury i pochwałę innych systemów wartości. Odszedł w wieku 75 lat po trwającej pół roku walce z nowotworem.
***
Audycja: "Debata PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta), Tomasz Matynia (politolog, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu), Tadeusz Zysk (wydawca, założyciel wydawnictwa Zysk i S-ka) oraz Maciej Kożuszek (publicysta „Gazeta Polska”).
Data emisji: 18.01.20
Godzina emisji: 17.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP/tb
Polecane
REKLAMA