more_horiz

Prof. Biskup: obóz rządzący musi obecnie bardziej pracować nad stabilną większością

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:45
- To się przekłada na zmiany w poparciu politycznym dla Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup, politolog z UW. Gośćmi audycji byli też: prof. Mieczysław Ryba (historyk z KUL) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog z UŁ).
Prof. B. Biskup: stabilna większość to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją przed Zjednoczoną Prawicą
Prof. B. Biskup: stabilna większość to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją przed Zjednoczoną PrawicąFoto: PAP / ARCH Rafał Guz

Goście PR24 dyskutowali o tym, z jakim dorobkiem poszczególne partie polityczne w polskim parlamencie zamykają mijający rok 2021. Rozmowa rozpoczęła się od dyskusji nad dorobkiem i dokonaniami partii rządzącej i obozu Zjednoczonej Prawicy oraz nad wyzwaniami, jakie przed nimi stoją. 

Prof. Bartłomiej Biskup, politolog z UW, powiedział, że koniec roku dla partii rządzącej przełożył się na kondycję Zjednoczonej Prawicy. Rodzi się też pytanie, czy obecny obóz władzy dysponuje większością sejmową, widzimy bowiem w ostatnich tygodniach różnego typu zawirowania, jeśli chodzi o głosowania.

"Zmiana układu"

- Koalicja się zmieniała, więc to jest rok zmian dla niej, mamy odejście Jarosława Gowina ze Zjednoczonej Prawicy, czyli zmianę układu, jaki utrzymywał się od 2015 r. Utrata tej stabilnej większości i dokooptowanie Pawła Kukiza i jego posłów sprawiają wrażenie zmiany, ale nie powiedziałbym, że jest ona pozytywna - mówił prof. Bartłomiej Biskup.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL, dodał, że na kondycję partii rządzącej, w sensie poparcia społecznego, wpłynęły nie tyle niekończące się problemy wewnętrzne, ile duże zawirowania gospodarcze i pocovidowe. Wymienił tu inflację, która wpływa na nastroje społeczne i w konsekwencji na straty sondażowe.

"Powrót Tuska nie daje owoców"

- Źle dzieje się też w opozycji, powrót Donalda Tuska niespecjalnie daje owoce, więc te proporcje sondażowe jakoś równoważą się na korzyść partii rządzącej. Odejście Jarosława Gowina ustabilizowało sytuację, ponieważ on i jego posłowie powodowali nieustanne zawirowania, ale dochodzi element gospodarczy i presja zagranicy nakierowana na to, by zmienić władzę w Polsce i na Węgrzech - powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z UŁ, zauważył z kolei, że jeśli pochylić się nad ryzykiem wcześniejszych wyborów parlamentarnych, to dziś jest ono mniejsze niż rok czy półtora roku temu. Rząd od 2015 r. i w ostatnim czasie funkcjonuje jednak w trudnych warunkach z powodu m.in. koronawirusa.

Czytaj także: 

- Kolejna kwestia to wyzwania, jakimi są nasze portfele drążone przez drożyznę. Dalej: możliwa rekonfiguracja porządku międzynarodowego, która nie może nas nie dotyczyć. Więc pewne straty się dokonały, a bieg wydarzeń stał się terenowy i akurat jesteśmy na etapie biegu pod górkę - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.


Posłuchaj
51:28 PR24_mp3 2021_12_18-09-05-41.mp3 Prof. B. Biskup: stabilna większość to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją przed Zjednoczoną Prawicą ("Debata w PR24"). Gośćmi audycji byli też: prof. M. Ryba i prof. J. Reginia-Zacharski

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Bartłomiej Biskup (politolog z UW), prof. Mieczysław Ryba (historyk z KUL) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog z UŁ)

Data emisji: 18.12.2021

Godzina: 09:05

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem