Prof. Biskup: obóz rządzący musi obecnie bardziej pracować nad stabilną większością
- To się przekłada na zmiany w poparciu politycznym dla Zjednoczonej Prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup, politolog z UW. Gośćmi audycji byli też: prof. Mieczysław Ryba (historyk z KUL) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog z UŁ).
2021-12-18, 10:45
Goście PR24 dyskutowali o tym, z jakim dorobkiem poszczególne partie polityczne w polskim parlamencie zamykają mijający rok 2021. Rozmowa rozpoczęła się od dyskusji nad dorobkiem i dokonaniami partii rządzącej i obozu Zjednoczonej Prawicy oraz nad wyzwaniami, jakie przed nimi stoją.
Prof. Bartłomiej Biskup, politolog z UW, powiedział, że koniec roku dla partii rządzącej przełożył się na kondycję Zjednoczonej Prawicy. Rodzi się też pytanie, czy obecny obóz władzy dysponuje większością sejmową, widzimy bowiem w ostatnich tygodniach różnego typu zawirowania, jeśli chodzi o głosowania.
"Zmiana układu"
- Koalicja się zmieniała, więc to jest rok zmian dla niej, mamy odejście Jarosława Gowina ze Zjednoczonej Prawicy, czyli zmianę układu, jaki utrzymywał się od 2015 r. Utrata tej stabilnej większości i dokooptowanie Pawła Kukiza i jego posłów sprawiają wrażenie zmiany, ale nie powiedziałbym, że jest ona pozytywna - mówił prof. Bartłomiej Biskup.
Prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL, dodał, że na kondycję partii rządzącej, w sensie poparcia społecznego, wpłynęły nie tyle niekończące się problemy wewnętrzne, ile duże zawirowania gospodarcze i pocovidowe. Wymienił tu inflację, która wpływa na nastroje społeczne i w konsekwencji na straty sondażowe.
REKLAMA
"Powrót Tuska nie daje owoców"
- Źle dzieje się też w opozycji, powrót Donalda Tuska niespecjalnie daje owoce, więc te proporcje sondażowe jakoś równoważą się na korzyść partii rządzącej. Odejście Jarosława Gowina ustabilizowało sytuację, ponieważ on i jego posłowie powodowali nieustanne zawirowania, ale dochodzi element gospodarczy i presja zagranicy nakierowana na to, by zmienić władzę w Polsce i na Węgrzech - powiedział prof. Mieczysław Ryba.
Prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z UŁ, zauważył z kolei, że jeśli pochylić się nad ryzykiem wcześniejszych wyborów parlamentarnych, to dziś jest ono mniejsze niż rok czy półtora roku temu. Rząd od 2015 r. i w ostatnim czasie funkcjonuje jednak w trudnych warunkach z powodu m.in. koronawirusa.
Czytaj także:
- Kolejna kwestia to wyzwania, jakimi są nasze portfele drążone przez drożyznę. Dalej: możliwa rekonfiguracja porządku międzynarodowego, która nie może nas nie dotyczyć. Więc pewne straty się dokonały, a bieg wydarzeń stał się terenowy i akurat jesteśmy na etapie biegu pod górkę - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Debata w PR24"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Bartłomiej Biskup (politolog z UW), prof. Mieczysław Ryba (historyk z KUL) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog z UŁ)
Data emisji: 18.12.2021
REKLAMA
Godzina: 09:05
Polecane
REKLAMA