more_horiz

"Zajęcie Ukrainy jest tylko środkiem do celu". Prof. Maciej Drzonek o rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 10:24
 - Ukraina jest środkiem do celu, a tym celem jest dokonanie inwazji na inne kraje europejskie, także te, które należą do NATO. To trzeba coraz wyraźniej stwierdzać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek (Uniwersytet Szczeciński). Gośćmi audycji byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku).
Prof. Maciej Drzonek: w tej wojnie nie chodzi o Ukrainę. Ukraina jest środkiem do celu.
Prof. Maciej Drzonek: w tej wojnie nie chodzi o Ukrainę. Ukraina jest środkiem do celu.Foto: PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY

Trwa 59. doba wojny na Ukrainie. Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosja chce ustanowić pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim, a także utrzymać korytarz między Donbasem a okupowanym Krymem. Największa aktywność Rosjan obserwowana jest na linii frontu w Donbasie, w części obwodu charkowskiego. Trwają też ataki na południu w obwodzie chersońskim. Rosjanie ponownie włączyli do walk oddział, który dokonał zbrodni na cywilach pod Kijowem.

Na antenie Polskiego Radia 24 sytuację na froncie ocenili goście "Debaty PR24". Prof. Daniel Boćkowski wskazał, że "sytuacja na froncie nie zmienia się za bardzo". - To znaczy, że trudno dojść, czy to jest naprawdę ta ofensywa, którą zapowiadali Rosjanie - powiedział. - Walka rzeczywiście jest na całej długości tego południowo-wschodniego frontu, ale postępy rosyjskie są bardzo słabe - dodał.

"Zaczęli przedwcześnie"

- Odnoszę wrażenie, że Rosjanie rozpoczęli tę ofensywę przedwcześnie - podkreślił. - Powodem może być albo obawa przed sprzętem, który dochodzi na Ukrainę, albo polityczne naciski z góry, ponieważ Putin i Szojgu właśnie ogłosili zdobycie Mariupola, bo coś trzeba było ogłosić - przypomniał. Jak dodał, "operacja trwa, jednak Rosjanie nie za bardzo potrafią przebić obronę ukraińską, która jest bardzo silna".

Prof. Maciej Drzonek zaznaczył z kolei, że "można zaobserwować w ciągu ostatnich dni informacje, które wskazują na delikatnie zmieniające się jednak i nastawienie, i pozycje, w jakiej znajdują się dzisiaj siły ukraińskie". - Zwróciłbym bardzo mocno uwagę na to, o czym się publicznie dokładnie nie mówi, ale takie informacje pojawiają się oficjalnie, że z wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej Ukraina dostała ciężki sprzęt, natomiast czołgi te w różnych wersjach funkcjonowały w różnych krajach posowieckich - wskazał. Jak dodał, "znaczące liczby czołgów, które są w posiadaniu Ukrainy, pochodzą z przejęcia". 

"Ukraina jest środkiem do celu"

Podkreślił także, że "w tej wojnie nie chodzi o Ukrainę". - Ukraina jest środkiem do celu, a tym celem jest dokonanie inwazji na inne kraje europejskie, także te, które należą do NATO - ocenił i zaznaczył, że "to trzeba coraz wyraźniej stwierdzać".

Gościem audycji był także prof. Jacek Reginia-Zacharski, który został zapytany o to, czy NATO stanowi strefę "magiczną", której Putin nie naruszy. - Myślę, że tutaj kluczem jest kwestia artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego, czyli tego, który odnosi się do kolektywnej obrony - ocenił. Jak dodał, "jest to główny artykuł tego traktatu i to z niego wypływają gwarancje rzutujące na bezpieczeństwo państw członkowskich".

- Pytanie, które stawiane było przed 2022 rokiem, brzmiało: czy artykuł 5. jest artykułem wiarygodnym - przypomniał. - Teraz pytanie jest takie: czy Federacja Rosyjska jest skłonna testować wiarygodność i funkcjonalność tego artykułu - wskazał. - Nie mamy jednak żadnych poszlak, żeby twierdzić, że Rosja będzie to robić - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
51:34 Debata PR24 (2).mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski: z art. 5. wypływają gwarancje rzutujące na bezpieczeństwo państw członkowskich (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Debata PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Maciej Drzonek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 23.04.2022

Godzina emisji: 09.06

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb

Zobacz także

Zobacz także