more_horiz

Bitwa o Charków. Prof. Boćkowski: Ukraińcy skutecznie odepchnęli okupanta

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 10:10
- Ofensywa Rosjan na północnym wschodzie Ukrainy jest kompletnie nieudana. Widać wyraźnie, że w tym regionie Ukraińcy bardzo skutecznie odepchnęli siły rosyjskie i chyba będzie to kolejne miejsce, z którego Rosjanie będą się musieli wycofać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Gośćmi "Debaty w PR24" byli również prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Sytuację na froncie omówili goście Jerzego Jachowicza
Sytuację na froncie omówili goście Jerzego JachowiczaFoto: PAP/Alena Solomonova

Sobota jest 80. dobą wojny na Ukrainie. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił, że rosyjskie siły prawdopodobnie rozpoczęły wycofywanie się ze swoich pozycji wokół Charkowa. Potwierdził tym samym doniesienia sztabu generalnego ukraińskiej armii. Zdaniem analityków instytutu wojsko ukraińskie będzie usiłowało teraz przerwać kanały komunikacyjne Rosjan między rosyjskim Biełgorodem a siłami w okolicach Izjumu, w obwodzie charkowskim, na Ukrainie.

Aktualny przebieg wojny na Ukrainie omówili na antenie Polskiego Radia 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Skuteczna obrona Ukraińców 

Zdaniem prof. Daniela Boćkowskiego "ofensywa Rosjan na północnym wschodzie Ukrainy jest kompletnie nieudana". - Widać wyraźnie, że w tym regionie Ukraińcy bardzo skutecznie odepchnęli siły rosyjskie i chyba będzie to kolejne miejsce, z którego Rosjanie będą się musieli wycofać - ocenił. 

Prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę na fakt, że "Rosjanie obecnie ogłaszają pewien rodzaj wojny długotrwałej i bardzo wiążą symbolikę współczesnej wojny z wielką wojną ojczyźnianą". - Ale tych sukcesów mimo wszystko nie widać, poza prowokacją ambasadora Rosji w Warszawie, którą wykorzystano propagandowo - powiedział. 

Z kolei prof. Jacek Reginia-Zacharski ocenił, że "Rosja potrzebuje sukcesu". - Takim sukcesem miało być szybkie zajęcie Ukrainy, wówczas ta strefa byłaby stosunkowo łatwa do opanowania, tak się nie dzieje - mówił. 

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 27 tys. 200 rosyjskich żołnierzy. Poinformował o tym ukraiński sztab generalny. Od 24 lutego Rosjanie stracili 2934 pojazdy opancerzone, 1218 czołgów, 200 samolotów i 163 helikoptery.

Posłuchaj
52:34 regzachhh.mp3 Prof. Daniel Boćkowski, prof. Mieczysław Ryba oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski o wojnie na Ukrainie ("Debata PR24") 

* * *

Audycja: Debata PR24
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Daniel Boćkowski (UwB), prof. Mieczysław Ryba (KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ)
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 09.06

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IRA/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem