Wojna na Ukrainie. Prof. Boćkowski: Ukraińcy odcięli niektóre możliwości logistyczne Rosjan
- Ukraińcom udało się zniszczyć albo przynajmniej uszkodzić mosty. Odcięto pewne możliwości logistyczne Rosjan. Skutecznie udało się też przenieść bojowo i propagandowo uderzenie na Krym. To bardzo zabolało Rosję, jeśli chodzi o kwestie propagandowe - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski. Gośćmi audycji byli także prof. Mieczysław Ryba i prof. Jacek Reginia-Zacharski.
2022-08-27, 11:12
Pięć osób zginęło w rezultacie rosyjskiego ostrzału wsi Kamianka w obwodzie zaporoskim - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Staruch. Rosjanie ostrzelali też jedną z dzielnic miasta Zaporoże.
Prof. Daniel Boćkowski podkreślił, że po pół roku wojny na Ukrainie "cały czas są różne odcinki, obszary, na których Rosjanie w ten czy inny sposób, czasami dość nękający, prowadzą różnego rodzaju operacje ogniowe".
- Mamy miejsca, w których są próby ostrzeliwania, próby rozpoznania bojem. To przede wszystkim odcinek wokół Iziumu czy też na odcinku siewierobachmuckim. Tam trwają walki. Tam Rosjanie bardzo powoli posuwają się do przodu, ostrzeliwując cały czas obszary kontrolowane przez Ukrainę. Dzieje się tak mimo prób rozbijania rosyjskich magazynów. Rosjanie zmienili po prostu taktykę, sposób dostarczania amunicji - podkreślił profesor.
- Ukraińcom udało się zniszczyć albo przynajmniej uszkodzić mosty. Odcięto pewne możliwości logistyczne Rosjan. Skutecznie udało się też przenieść bojowo i propagandowo uderzenie na Krym. To bardzo zabolało Rosję, jeśli chodzi o czystą propagandę - dodał Boćkowski.
REKLAMA
"Rosja pozbawiona zaplecza zewnętrznego"
Prof. Jacek Reginia-Zacharski stwierdził, iż zaryzykowałby stwierdzenie, że "Rosja jest pozbawiona zaplecza zewnętrznego". - Tymczasem Ukraina ma takie zaplecze, trafia do niej pomoc. Rosja konsumuje własne zasoby, natomiast jest pozbawiona zasilania zewnętrznego. Ukraina, póki co, takie zasilanie, i to w wielu wymiarach, posiada - powiedział.
- Premier Morawiecki apeluje o kolejne dostawy broni na Ukrainę: "ruski mir" to ideologia zbrodnicza i niebezpieczna
- Mobilizacja białoruskiej armii. Ukraina obawia się ataku. Trwa sprawdzanie stanu przygranicznych jednostek
Prof. Mieczysław Ryba natomiast przypomniał książkę Mikołaja Gogola "Taras Bulba". - Przeczytałem ją, żeby zrozumieć od strony literackiej mentalne procesy, które dotyczyły i Rosji, i Ukrainy. Jednym z wielkich sukcesów Rosji było poróżnienie Ukrainy, czyli Kozactwa - z Rzeczpospolitą. To miało również kontekst religijny. Nienawiść po wojnach kozackich była ogromna. Rzeczpospolita w dłuższym kontekście sobie z tym nie poradziła - podkreślił profesor.
- Dziś skala nienawiści u wielu ludzi na Ukrainie - już nie w stosunku do Rzeczypospolitej, ale w stosunku do Rosji - jest ogromna i narastająca - dodał Mieczysław Ryba.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Debata PR24"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mieczysław Ryba (KUL)
REKLAMA
Data emisji: 27.08.2022
Godzina: 9.06
bartos
Polecane
REKLAMA