more_horiz

Wojna na Ukrainie. Boćkowski: aktualnie rządzi generał błoto

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 10:30
- Sytuacja na Ukrainie jest dość skomplikowana, ponieważ aktualnie rządzi generał błoto. Pogoda, warunki pogodowe, deszcz - to wszystko spowodowało, że operacje na wielu kierunkach są bardzo trudne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). Gośćmi audycji byli także prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).
Sytuacja na froncie jest dość skomplikowana. Publicyści o wojnie na Ukrainie.
"Sytuacja na froncie jest dość skomplikowana". Publicyści o wojnie na Ukrainie. Foto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

W codziennym komunikacie brytyjski wywiad wskazał, że "działania Rosjan w obwodzie chersońskim prawdopodobnie świadczą o ich zamiarach przyspieszenia wycofywania się z tego obszaru". Powołując się na wypowiedź szefa okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Wołodymyra Saldo Brytyjczycy poinformowali, że w czwartek ponad 70 000 osób opuściło Chersoń, okupowane przez Rosjan miasto na południu Ukrainy.

Między innymi do sytuacji na froncie odnieśli się goście Debaty PR24, a byli nimi prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).

"Aktualnie rządzi generał błoto"

Jak zaznaczył prof. Boćkowski, "sytuacja na Ukrainie jest dość skomplikowana, ponieważ aktualnie rządzi generał błoto". - Pogoda, warunki pogodowe, deszcz - to wszystko spowodowało, że operacje na wielu kierunkach są bardzo trudne - ocenił. Dodał, że "to między innymi jest powód dla którego przynajmniej na kierunku chersońskim ta ukraińska operacja w zasadzie się zatrzymała, ugrzęzła dosłownie w błocie i nie jest już w wielu miejscach realizowana zgodnie z planem".

Swoim zdaniem podzielili się także prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).

Miniona doba na Ukrainie

W ciągu minionej doby Ukraińcy odparli ataki na miejscowości Wodiane, Kamianka i Newelśke w obwodzie donieckim. Rosjanie ostrzelali ponad 30 miejscowości, wśród nich Siwerśk i Preczystiwkę w obwodzie donieckim, Małe Szczerbaki w obwodzie zaporoskim, Dawydiw Brid i Małą Sejdemynuchę w obwodzie chersońskim oraz Kobzarkę w obwodzie mikołajowskim. W tym samym czasie wojska ukraińskie przejęły pełną kontrolę ogniową na autostradzie Swatowe-Kreminna. Dzień wcześniej walki trwały na południe od Kreminnej.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:11 debata pr24.mp3 Publicyści o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Debata PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 29.10.2022

Godzina: 09.07

jb/pp

Zobacz także

Zobacz także