more_horiz

Rosjanie wycofują się z Chersonia? Prof. Daniel Boćkowski o możliwej pułapce

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 11:00
- Tak naprawdę potrzeba kontroli nad miastem, jego okrążenia, po to aby ewentualnie je w odpowiedni sposób zdobyć. Inaczej Chersoń stanie się pułapką dla tych, którzy próbują tam walczyć - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski. Gośćmi "Debaty PR24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Mieczysław Ryba (KUL). 
Chiński wózek inwalidzki z karabinem maszynowym Maxim, służący za rosyjski wóz bojowy w Chersoniu
Chiński wózek inwalidzki z karabinem maszynowym Maxim, służący za rosyjski wóz bojowy w ChersoniuFoto: PAP/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Z budynku administracji w okupowanym Chersoniu zdjęto rosyjską flagę. Według ukraińskich wojskowych to element świadomej rosyjskiej dezinformacji. Ostatnio Rosjanie stwarzają pozory wycofania wojsk na południowym odcinku frontu, a jednocześnie przygotowują się do odparcia ukraińskiej ofensywy.

Temat skomentował prof. Daniel Boćkowski. - Nie sądzę, by w jakikolwiek sposób Rosjanie rzeczywiście zamierzali opuścić Chersoń, przynajmniej na razie. W pewnym momencie pojawiły się informacje, że dane o flagach były nie do końca prawdziwe. Rosjanie organizują dwie rzeczy. Z jednej strony rzeczywiście wywożą ludność cywilną z miasta, robią to prawdopodobnie dlatego, żeby jednak Chersoń na swój sposób ufortyfikować. Nie chcą mieć po prostu żadnej partyzantki. Może to być swoista pułapka, aby przekonać Ukrainę o tym, by przyśpieszyć atak na tym kierunku - ocenił. - Strona ukraińska zdaje sobie sprawę, że działania w warunkach miejskich na taką skalę są szalenie trudne - dodał.  

Z kolei prof. Jacek Reginia-Zacharski odniósł się do mobilizacji rosyjskich recydywistów do walki na Ukrainie.

Prof. Mieczysław Ryba mówił o nachodzącym szczycie G20, na który został zaproszony Władimir Putin. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
49:25 PR24_mp3 2022_11_05-09-06-30.mp3 Goście Jerzego Jachowicza komentują bieżącą sytuację wojenną na Ukrainie ("Debata PR24")

 

***

Audycja: Debata PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 5.11.2022

Godzina: 09.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także