Siedlce w walce o niepodległość. Działalność ks. Brzóski

- Ks. Brzóska był kaznodzieją, który przyciągał swoimi kazaniami. Pobudzały one ducha patriotycznego – powiedział w audycji Słowem Niepodległa dr hab. Jarosław Cabaj z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Gościem audycji był także dr Rafał Roguski.

2018-02-03, 13:10

Siedlce w walce o niepodległość. Działalność ks. Brzóski
Stanisław Brzóska. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

3.02.18 Dr hab. Jarosław Cabaj i dr Rafał Roguski o walce o niepodległość w Siedlcach.
+
Dodaj do playlisty

Położone niecałe 100 km na wschód od Warszawy i 100 km od granicy z Białorusią Siedlce to miasto ważne z punktu widzenia historii Polski i walki o niepodległość naszego kraju. Z miejscem tym związany był m.in. ks. Stanisław Brzóska, początkowo kapelan, później jeden z najdłużej walczących powstańców styczniowych.

- Ks. Brzóska był synem ziemi podlaskiej. Pracował jako wikariusz w parafiach w Sokołowie Podlaskim, później w Łukowie i w okresie Powstania Styczniowego właśnie z tymi terenami była związana jego działalność – mówił dr hab. Jarosław Cabaj.

Dr hab. Jarosław Cabaj, dr Rafał Roguski i Wojciech Kościak. Dr hab. Jarosław Cabaj, dr Rafał Roguski i Wojciech Kościak.

REKLAMA

Jak wyjaśnił, „ks. Brzóska pierwszy raz wszedł w konflikt z władzami carskimi w listopadzie 1861 roku po wygłoszonym kazaniu w kościele, podczas którego zareagował na niewłaściwe zachowanie żołnierzy z miejscowego oddziału garnizonu rosyjskiego, którzy wtargnęli do kościoła w trakcie mszy i przeszkadzali w jej odprawianiu”. - To kosztowało księdza uwięzienie w twierdzy w Zamościu – oznajmił dr hab. Cabaj.

Dodał, że choć ks. Brzóska był kaznodzieją, który przyciągał swoimi kazaniami, nie był jedyny. - Duchowieństwo w tych rejonach identyfikowało się z celami ruchu spiskowego, gdyż złożyło przysięgę na wierność Centralnemu Komitetowi Narodowego na Zjeździe Duchowieństwa w Kłoczewie – wyjaśnił.

Ostatecznie, w kwietniu 1865 roku, ks. Stanisław Brzóska został schwytany i stracony na oczach 10 tys. mieszkańców Podlasia w Sokołowie.

Goście audycji Słowem Niepodległa mówili też o powstaniu Polskiej Organizacji Wojskowej, założonej przez Józefa Piłsudskiego w 1914 roku. Według Rafała Roguskiego POW w dużym stopniu zapewniła Polsce niepodległość. – Proces odzyskiwania niepodległości na naszym terenie był bardzo długi. Polska Organizacja Wojskowa była stworzona z dwóch organizacji konspiracyjnych – Polskich Drużyn Strzeleckich i Związki Walki Czynnej. POW powstała w połowie sierpnia 1914 roku – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24/pr

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje w Polskim Radiu 24

REKLAMA

___________________

Data emisji: 3.02.18

Godzina emisji: 11:06

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej