X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

O. Marek Kotyński: wprowadzając dychotomię w naszym życiu, zaburzamy wszystko

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 20:28
- Hipokryzja jest podwójnością życia, a "diabolus" znaczy "podwójny" i to jest to, na czym diabeł gra. Wystarczy wprowadzić dychotomię w naszym życiu i wtedy rzeczywiście zaburza to wszystko - mówił w Polskim Radiu 24 o. dr Marek Kotyński, redemptorysta i teolog duchowości, komentując ostatnie przypadki odejścia księży ze stanu duchownego. 
Audio
  • 10.07.19. "Terlikowski na froncie". O hipokryzji i potrzebie prawdy obiektywnej w ludzkim życiu ("Terlikowski na froncie"/ Polskie Radio 24)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prowadzący rozmowę, Tomasz Terlikowski, przytoczył na początku dyskusji historię księdza, który w ostatnim czasie porzucił sutannę, a kiedy ogłaszał wiernym swoją decyzję mówił, że ma dość hipokryzji.

pixabay ksiądz eucharystia 1200.jpg
Nowy model Kościoła katolickiego. Czy pomoże uzdrowić jego wnętrze?

- Mówiąc o hipokryzji, mam nadzieję, że ten ksiądz mówił o swojej hipokryzji, bo to jest hipokryzja, kiedy dzielimy życie na dwoje i żyjemy jednym, robimy drugie, a głosimy trzecie - mówił w Polskim Radiu 24 o. Kotyński. 

"Hipokryzja jest podwójnością życia"

Pytany przez Tomasza Terlikowskiego, "dlaczego z klęski robi się powód do dumy", duchowny odpowiedział, że "osobom mniej wtajemniczonym w życie duchowe, w ramach poprawności politycznej, wydaje się, że ta »ucieczka od hipokryzji« zasługuje na nagrodę".

- Hipokryzja jest podwójnością życia, a "diabolus" znaczy "podwójny" i to jest to, na czym diabeł gra. Wystarczy wprowadzić dychotomię w naszym życiu i wtedy rzeczywiście zaburza to wszystko - podkreślił redemptorysta. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ks. Piotr Mazurkiewicz: człowiek dojrzewa w wierze

Kiedyś uważałem grzech kłamstwa za mało liczący się grzech, ale teraz okazuje się, że przybrał ten grzech bardzo mocny i jawny wyraz w społeczeństwie. Diabeł wprowadza kłamstwo, czyli dzieli nasze życie na to prawdziwe takie, jakie jest i na to drugie, które ma być życiem oficjalnym. Mamy wtedy do czynienia z zachwianiem rzeczywistości - dodał.

- Dzisiaj, kłamiąc, dorabiamy teorię, w którą w końcu zaczynamy wierzyć. Dorabiamy teorię do rzeczywistości, którą wcześniej wykrzywiamy - podkreślił duchowny. 

Istotna rola prawdy obiektywnej

- Żyjemy w pomieszaniu. Wszystkie opcje są »jakoś pozytywne«, wszystkie są jakąś »prawdą«. Żyjemy w zniewoleniu - człowiek się nie rozwija, robi, co chce, ale przede wszystkim staje się niewolnikiem samego siebie. Mówiąc o własnych przekonaniach, stajemy się więźniem tych przekonań. Dlatego właśnie istnienie prawdy obiektywnej jest dla nas pożądane - podkreślił o. Marek Kotyński. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]  "Ufam, że mnie słyszycie". Album ze słowami Jana Pawła II

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

Prowadził: Tomasz Terlikowski

Gość:  o. dr Marek Kotyński, redemptorysta i teolog duchowości

Data emisji: 10.07.19

Godzina emisji: 20.06

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie z duszą, czy bez. "Nowa reformacja" we współczesnym Kościele

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 19:45
- Kościół dotykają kryzysy: moralny, doktrynalny i kryzys funckjonowania w przestrzeni publicznej - mówił w audycji "Życie z duszą, czy bez" Tomasz Rowiński, redaktor christianitas.org i współautor książki "Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja?". - Ten kryzys jest prawdopodobnie równie poważny jak ten czasów reformacji - podkreślał rozmówca Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Mariusz Bigiel: procesja Bożego Ciała jest triumfalnym marszem zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 16:40
- Procesja Bożego Ciała nie zastępuje udziału we mszy świętej. Ona jest po prostu triumfalnym marszem zwycięstwa i pochodem zmartwychwstałego - powiedział w Polskim Radiu 24 jezuita ks. Mariusz Bigiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Grzegorz Kurp: święto Bożego Ciała to wielka manifestacja odwagi wiary

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 13:52
- Procesja Bożego Ciała ma wymiar manifestacji wiary. Chodzi o symboliczne pokazanie, że idziemy za Chrystusem i jesteśmy wierni nauce Kościoła - powiedział w Polskim Radiu 24 pallotyn ks. Grzegorz Kurp.
rozwiń zwiń