"Poczytnik". Prof. Jacek Kowalski obala średniowieczne mity
- Styl autora można określić mianem eseistyki bardzo mocno opartej na źródłach historycznych. Sięga on do ballad rycerskich, kronik pisanych przez mnichów, a także do przeróżnego rodzaju dokumentów - powiedział o książce "Średniowiecze. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy" Tomasz Zapert, prowadzący audycję "Poczytnik".
2020-02-10, 12:41
Posłuchaj
"Średniowiecze obalanie mitów. Podręcznik bojowy" to drugi tytuł z cyklu po książce "Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy". Tomasz Zapert wskazał, że w najnowszej publikacji autor obala stereotypy, które narosły wokół średniowiecza.
Błędne wyobrażenie o średniowieczu?
Jacek Kowalski to profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest nie tylko pisarzem, ale również pieśniarzem. Z tego względu dużą część omawianej książki poświęca średniowiecznym wykonawcom muzyki, w tym trubadurom we Francji i skaldom w Skandynawii. Przy okazji dowodzi, że okres następujący po starożytności nie był wcale epoką smutną, ponurą i mroczną, jak często się uważa.
Powiązany Artykuł
Przybysz z wielu miast. "Metropolie to pomyłka ludzkości"
- Można powiedzieć, że książka jest znakomita. Od samego początku budzi zaufanie. Czuć, że autor bierze odpowiedzialność za każde słowo, jakie napisał, często obrazoburcze. Poza muzyką opisuje również tematykę wypraw krzyżowych. Stwierdził m.in., że ich bohaterski mit trwał aż do II wojny światowej. Dopiero po jej zakończeniu, gdy nastąpiło wyklinanie czasów kolonialnych, przeważyła krytyka krucjat. Nagle okazały się owocem chciwości, żądzy władzy i rabunku - wskazał Krzysztof Masłoń.
Jednym z zagadnień poruszonych w książce "Średniowiecze. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy" jest architektura. Prof. Kowalski zastanawia się, czy faktycznie dopiero wiek XIX przyniósł "emocjonalne odczuwanie architektury".
REKLAMA
22 zabobony obalone
Tomasza Zaperta, w książce prof. Jacka Kowalskiego, zainteresował rozdział poświęcony rzekomej germańskiej wyższości kulturowej. Autor publikacji szczegółowo analizuje to zagadnienie i stwierdza, że jest to również mit. W sumie podejmuje dyskusję z aż 22 zabobonami dotyczącymi średniowiecza.
- Ten styl można określić mianem eseistyki bardzo mocno opartej na źródłach historycznych. Sięga do ballad rycerskich, kronik pisanych przez mnichów, a także do przeróżnego rodzaju dokumentów - ocenił.
***
Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 22.06
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA