more_horiz

Szewczak: pandemia pokazała, że jesteśmy śmiertelni, mimo że nauka i technologia mówią co innego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 10:45
- Współcześnie zarzuciliśmy szukanie odpowiedzi na fundamentalne pytania, a śmierć dla wspólnot bezbożnych stała się kwestią techniczną - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak, autor książki "Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia". 
Janusz Szewczak
Janusz SzewczakFoto: PR24/AK

Do księgarń trafiła książka "Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia". Jej autor stawia w niej pytania: dokąd zmierza współczesny świat i czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe?

- Sam ciężko przechorowałem COVID-19, a kiedy człowiek choruje, zaczyna więcej obserwować, także swoje ciało fizyczne i jego ułomności, widać rzeczy ostateczne. Kwestią otwartą pozostają takie sprawy jak potępienie czy zbawienie i pytanie, co z życiem wiecznym - wyjaśnił Janusz Szewczak.

"W obliczu pandemii wszyscy staliśmy się równi"

Dodał, że w jego opinii w obliczu koronawirusa wszyscy ludzie stali się równi, zostało nam przypominanie, iż jesteśmy śmiertelni, mimo że nauka i technologia mówią co innego. Gość PR24 podkreślił również, że pandemia zmusiła nas do pewnego rodzaju wysiłku intelektualnego, a śmierć okazała się "skuteczna w swoich działaniach".

Czy mamy świadomość tego, dokąd zmierza obecny świat? Autor książki stawia czytelnikom fundamentalne pytanie. Nie mając świadomości katastrofalnych zmian, które zachodzą, staniemy się - jak zaznacza - nie wiedząc również kiedy, kolejnymi ofiarami na drodze do "krainy wiecznej szczęśliwości".

Czytaj także:

Janusz Szewczak wpisuje się kolejny raz w nurt obrony zachodniej, chrześcijańskiej cywilizacji - cywilizacji życia, nie śmierci. Apeluje, w sposób nieraz przejmujący, do naszych sumień i do naszej świadomości. Wykazuje, jak mały staje się człowiek i jak mało wie w konfrontacji z niewidzialnym wirusem. I jest to ten sam człowiek, któremu wydaje się, że osiągnął szczyty wiedzy i że może zastąpić samego Boga. Znacznie jednak wcześniej, przed COVID-em, do rozmiarów pandemicznych rozprzestrzenił się grzech, chronić się przed tą zarazą i walczyć z nią jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem i zadaniem. 


Posłuchaj
21:53 PR24_mp3 2022_01_09-22-06-21.mp3 J. Szewczak: pandemia pokazała, że jesteśmy śmiertelni, mimo że nauka i technologia mówią co innego ("Poczytnik")

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Janusz Szewczak, autor książki "Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia"

Data emisji: 09.01.2021

Godzina: 22:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem