Wojna domowa w Sudanie. Tysiące ofiar konfliktu pomiędzy generałami

Sudan pogrążył się w wojnie domowej 15 kwietnia 2023 roku, gdy narastające napięcia między wojskiem dowodzonym przez generała Abdela Fattaha Burhana a podporządkowanymi im wcześniej Siłami Szybkiego Wsparcia, dowodzonymi przez Mohammeda Hamdana Dagalo, przerodziły się w starcia zbrojne. W Polskim Radiu 24 o przyczynach konfliktu mówił dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).

2024-09-29, 15:50

Wojna domowa w Sudanie. Tysiące ofiar konfliktu pomiędzy generałami
Sudan Południowy boryka się z kryzysem zdrowia matek i dzieci. Z raportu organizacji Lekarze bez Granic wynika, że kobiety w ciąży i po porodzie, a także noworodki umierają tam z powodu chorób, którym można zapobiec. Foto: shutterstock / Richard Juilliart

Trwa konflikt pomiędzy siłami rządowymi, którymi przewodzi gen. Abdel Fattah el-Burhan, a Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF), dowodzonymi przez gen. Mohameda Hamdana Dagalo". W wojnie zginęło już ponad 20 tys. ludzi, a około 7 mln zostało przesiedlonych. Sudan boryka się z olbrzymim kryzysem humanitarnym, głodem i epidemiami. W sierpniu dotknęły go również gwałtowne powodzie. 

Dr Jędrzej Czerep przypominał, jakie są źródła obecnej sytuacji. - W Sudanie w 2019 udało się obywatelom obalić wieloletniego dyktatora, Omara al-Baszira, to był jedna z najbardziej inspirujących obywatelskich zrywów, odrodzenie aktywności obywatelskiej. Jednak te zmiany weszły w konflikt z interesami kompleksu wojskowego, wojska, które w Sudanie kontrolowało większość gospodarki, było "państwem w państwie", i które poczuło się zagrożone - zaznaczył.

W 2021 roku obie obecnie walczące strony przeprowadziły wspólnie zamach stanu, jednak doszło między nimi do rozłamu, który przerodził się w wojnę domową. - Wojskowi zachowali teoretycznie połowę wpływów w państwie, powstały mieszane wojskowo-cywilne władze, w praktyce wykorzystano ten moment na przeczekanie i oddalanie reform. Spowodowało to umocnienie się sił, które nie chciały przemian w kraju i wewnętrzny konflikt pomiędzy generałami, którzy trzymali władzę - mówił ekspert.

Posłuchaj

Dr Jędrzej Czerep o sytuacji w Sudanie (Świat 24) 27:18
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

REKLAMA

Paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia, które od kwietnia ubiegłego roku walczą z regularną armią Sudanu, zdobyły w czerwcu stolicę stanu Sennar - Sindżę. Od tego czasu - według danych organizacji humanitarnych - ponad 700 tysięcy osób na terenie tego stanu musiało opuścić swoje domy. Łącznie szacuje się, że od wybuchu wojny domowej w Sudanie jest ponad 10 milionów uchodźców wewnętrznych, a ponad 2 miliony osób wyjechały z kraju. Wojna pochłonęła tysiące ofiar. W kraju panuje olbrzymi kryzys humanitarny. Według szacunków ONZ ponad 750 tysięcy osób cierpi z powodu głodu. 

W 2021 roku obie obecnie walczące strony przeprowadziły wspólnie zamach stanu, jednak doszło między nimi do rozłamu, który przerodził się w wojnę domową.

***

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMarcin Pośpiech
Gość: dr Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 29.09.24
Godzina emisji: 13.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej