more_horiz

Sportowcy w Powstaniu Warszawskim. Brama: większość z nich znamy, a nie wiemy, że to sportowcy

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 13:23
- My znamy bardzo dobrze nazwiska sportowców z Powstania Warszawskiego. Tylko my nie wiemy o tym, że oni byli sportowcami. Bo np. Tadeusz Bór-Komorowski (...) brał udział w olimpiadzie w 1936 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Brama.
Małgorzata Brama opowiadała o sportowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Nazwiska większości z nich znamy, ale nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaledwie kilka lat wcześniej brali udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie. Nz próba defilady przed igrzyskami w 1936 roku
Małgorzata Brama opowiadała o sportowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Nazwiska większości z nich znamy, ale nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaledwie kilka lat wcześniej brali udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie. N/z próba defilady przed igrzyskami w 1936 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rocznica Powstania Warszawskiego stała się okazją do wspomnień o uczestnikach bohaterskiego zrywu. W Polskim Radiu 24 wyemitowano wiele rozmów z weteranami Powstania, zaś prowadzący audycję "Towarzystwo Niepokornych" postanowili poruszyć specyficzny aspekt uczestnictwa w Powstaniu. Z zaproszonym gościem - reżyserką Małgorzatą Bramą - rozmawiali o sportowcach biorących udział w II wojnie światowej i właśnie w Powstaniu Warszawskim. Małgorzata Brama nakręciła o sportowcach-żołnierzach film.

Sportowcy na wojnie

Autorka obrazu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" zwróciła uwagę na to, że sport w okresie przedwojennym miał inny charakter, niż współcześnie, bo większość sportowców, to byli przede wszystkim amatorzy lub półamatorzy, nie byli sportowcami zawodowymi.

W związku z tym o wielu z nich często nie myślimy nawet jako o sportowcach, są dla nas uczestnikami wojny, żołnierzami, powstańcami, czasem myślimy o nich jako ludziach wykonujących swoje własne zawody. Tymczasem - zwróciła uwagę Małgorzata Brama - większość polskiej kadry, która brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, już 3 lata później brała udział w wojnie, zaś kolejne 5 lat później - w Powstaniu.

"Wszyscy ich znamy, tylko o tym nie wiemy"

- My znamy bardzo dobrze nazwiska sportowców z Powstania Warszawskiego. Tylko my nie wiemy o tym, że oni byli sportowcami. Bo np. Tadeusz Bór-Komorowski (...) brał udział w olimpiadzie w 1936 roku. Stąd Niemcy mieli jego zdjęcie, bo był na trybunie razem z Hitlerem. I dlatego mogli go ścigać przez całą okupację, bo wiedzieli jak wygląda. Tadeusz Bór-Komorowski był w drużynie jeździeckiej na igrzyskach w Berlinie - mówiła Małgorzata Brama.

- Każdy, kto interesuje się w jakiś sposób Powstaniem, słyszał na pewno o zdobyciu budynku Pasty - zrobił to batalion "Kiliński". Dowódca batalionu "Kiliński", rotmistrz Leliwa-Roycewicz. On [na igrzyskach olimpijskich] zdobył srebro - wymieniała reżyserka.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:49 PR24_mp3 2022_08_01-22-06-23_TN.mp3 Małgorzata Brama o sportowcach w Powstaniu Warszawskim ("Towarzystwo Niepokornych" / PR24)

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Gość: Małgorzata Brama (reżyser filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim")
Data emisji: 01.08.2022
Godzina emisji: 22.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także