more_horiz

"Bóg. Ludzka historia religii". Orbitowski: sympatyczna i bezpieczna opowieść o wierze

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 11:09
- "Bóg. Ludzka historia religii" zapowiadała się jako ta książka, która przedefiniuje wiedzę na temat religii. Dostałem jednak dosyć sumienną, sympatyczną i bezpieczną opowieść o historii wyznań, która trochę pogłębiła moją wiedzę, ale nie otworzyła żadnych nowych drzwi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski.
Łukasz Orbitowski o książce Bóg. Ludzka historia religii: sympatyczna i bezpieczna opowieść o wierze
Łukasz Orbitowski o książce "Bóg. Ludzka historia religii": sympatyczna i bezpieczna opowieść o wierzeFoto: Freedom my wing/Shutterstock

"Bóg. Ludzka historia religii" to lektura autorstwa religioznawcy Rezy Aslana, której założeniem było wyjaśnienie pochodzenia różnych wyznań oraz wskazanie celów, do których ludzie wykorzystują wiarę.

- Miałem ogromne oczekiwana wobec tej publikacji ze względu na szum, jaki wywołała. Także ze względu na ścieżkę życiową autora, który będąc wychowanym jako muzułmanin, przekonwertował się na chrześcijaństwo i później wrócił do islamu - powiedział Łukasz Orbitowski. Jak dodał, Reza Aslan "jawił się duchem niespokojnym i poszukującym, który nie zadowala się odpowiedziami, które innym wystarczają".

W opinii pisarza książka zapowiadała się jako ta, która "przedefiniuje wiedzę na temat historii religii". - Nie było tego. Dostałem dosyć sumienną, sympatyczną i bezpieczną opowieść o historii wyznań, która trochę pogłębiła moją wiedzę, ale nie otworzyła żadnych nowych drzwi - powiedział.

"Pięknie napisana książka, która jest zupełnie niepotrzebna"

Z kolei Piotr Gociek ocenił, że "Bóg. Ludzka historia religii" to "pięknie napisana książka, która jest zupełnie niepotrzebna". - Tłumaczenie Rezy Aslana jest takie, że Bóg jest czymś dla nas niepojętym i ogarniającym wszystko, w związku z tym my - jako część tego "wszystkiego" - też jesteśmy Bogiem - powiedział.

Jak dodał, autor książki "uważa różnice między wielkimi religiami za drugorzędne". - Aslan pisze, że ludzie wybierają sobie jakiś własny kod znaków kulturowych, którymi próbują zrozumieć rzeczywistość i sobie tego Boga jakoś uczłowieczać i tłumaczyć. Jego zdaniem nie ma znaczenia, czy się używa kodu kulturowego islamu, czy chrześcijaństwa - wyjaśnił.

Posłuchaj
23:23 PR24_mp3 2022_02_23-22-05-55.mp3 Łukasz Orbitowski o książce "Bóg. Ludzka historia religii": sympatyczna i bezpieczna opowieść o wierze ("Posłowie"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja"Posłowie"

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 22.05

ng

Zobacz także

Zobacz także