Równość kobiet i mężczyzn. Piotr Sak: silne osoby, niezależnie od płci, są w stanie sobie poradzić
- Uważam, że sztuczne wprowadzanie parytetów jest niepotrzebne. Silne jednostki, niezależnie od płci, są w stanie sobie poradzić. Margaret Thatcher nie potrzebowała parytetów - powiedział poseł Solidarnej Polski Piotr Sak, odnosząc się do pomysłów regulacji prawnych wymuszających udział kobiet w wielu wymiarach życia.
2021-03-08, 08:55
8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. Z tego względu pojawiły się pomysły wprowadzenia do polskiego prawa m.in. przepisów wymuszających na pracodawcach zrównanie płac kobiet i mężczyzn. Nad tematem równości płci pochylili się w Polskim Radiu 24 posłowie z Platformy Obywatelskiej i Solidarnej Polski.
Powiązany Artykuł
W polskiej armii służy już ponad 8 tys. kobiet. To wzrost o prawie 100 proc.
Parytety
Poseł Platformy Obywatelskiej powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że każda regulacja mająca na celu zwalczanie nierówności między kobietami i mężczyznami jest potrzebna. - Każda ustawa i gest wynikający z faktu walki z dyskryminacją płacową jest potrzebny. Ustawa powinna regulować te kwestie. Kluczową rzeczą jest jednak kwestia świadomościowa. Każdy pracodawca powinien zacząć od siebie - powiedział.
Polityk dodał także, że parytety należy rozszerzyć także w życiu politycznym. - Być może należy pokusić się o to, by stworzyć parytety dotyczące np. połowy udziału w zarządach spółek. Może trzeba się pokusić także o stworzenie parytetu 50 proc. płci chociażby w wyborach. Po to, aby zwiększyć udział kobiet, które przez lata nie są w stanie zaistnieć w życiu publicznym - ocenił.
- Pierwsza kobieta pilot PLL LOT. Posłuchaj reportażu o Adelajdzie Szarzec-Tragarz
- "Wielkie szczęście i jeszcze większe wyzwanie". Premier odwiedził rodziców pięcioraczków
Nieco inne spojrzenie na tę kwestię ma Piotr Sak z Solidarnej Polski. Jego zdaniem problem nierówności płac w Polsce jest bardzo mały. - Mam przekonanie, że różnice płacowe między kobietami i mężczyznami zmniejszają się w ostatnich latach. Polska nie ma się czego wstydzić. Zastanawiam się, czy jest potrzeba regulacji tej kwestii - powiedział.
- Dane pokazują, że nasz rynek pracy jest rynkiem pracownika. Jeżeli pracownik jest niezadowolony, to może podjąć działania, żeby zmienić pracę. Uważam, że sztuczne wprowadzanie parytetów jest niepotrzebne. Silne jednostki, niezależnie od płci, są w stanie sobie poradzić. Margaret Thatcher nie potrzebowała parytetów - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej debaty
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Dwie strony"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Goście: Piotr Borys (PO), Piotr Sak (Solidarna Polska)
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 08:06
dz
REKLAMA
REKLAMA