more_horiz

Robert Kwiatkowski o nowelizacji kpa: ta sprawa jest tłem dzikiej reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 09:28
- W końcu mamy przepisy, które tak naprawdę sprawiają, że Polska nie może odpowiadać za to, co zrobili Niemcy - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Rusecka (PiS). Gościem audycji był także Robert Kwiatkowski (Lewica).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Obara
Obejrzyj
Rozmowy w PR24
sejm free tt 1200.jpg
Sejm przegłosował nowelizację kpa. Ogromna zmiana w procesie reprywatyzacji

"Procedowana zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów" - napisała Ambasada Izraela w Polsce w oświadczeniu wydanym po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.

Chodzi o uchwaloną w czwartek wieczorem nowelizację kpa, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.

"Bardzo dobrze się stało"

W Polskim Radiu 24 samą nowelizację oraz oświadczenie Izraelskiej Ambasady skomentowała Urszula Rusecka (PiS).

- Bardzo dobrze się wczoraj stało, albo powiem tak, nareszcie. Nareszcie zmiana kodeksu postępowania administracyjnego, która w pewnym sensie tak naprawdę blokuje przejęcie mienia po trzydziestu latach, bo to dotyczy decyzji administracyjnej, która nie może być ruszona - powiedziała. 

Posłuchaj
22:19 PR24_mp3 2021_06_25-08-06-40.mp3 Urszula Rusecka: głosowanie trochę obnażyło ich prawdziwe poglądy (Polskie Radio 24)

Poseł zwróciła również uwagę na "ciekawy wynik". - Bardzo się cieszę, że jednak nikt z parlamentarzystów nie był przeciw - zaznaczyła. Jak jednak dodała, w "Koalicji Obywatelskiej 124 posłów wstrzymało się od głosu", a w przypadku posłów Konfederacji "to głosowanie trochę obnażyło ich prawdziwe poglądy".

- W końcu mamy przepisy, które tak naprawdę sprawiają, że Polska nie może odpowiadać za to, co zrobili Niemcy, bo naziści byli Niemcami i to trzeba podkreślić - zaznaczyła. - To, co najważniejsze, to jest to, że Polska była ofiarą drugiej wojny światowej i my musimy o tym przypominać na każdym kroku - dodała. 

"Sprawa trudna i delikatna"

Robert Kwiatkowski z Lewicy, zauważył z kolei, że sprawa jest przede wszystkim "trudna, delikatna". - Jak każda w stosunkach i relacjach polsko-izraelskich, polsko-żydowskich. Te relacje są oczywistym kontekstem decyzji podjętej przez parlament, decyzji słusznej - zauważył. - Ja także głosowałem za tą nowelizacją i za tym, żeby to odbywało się bez zbędnych przedłużeń - dodał. 

Jak podkreślił poseł Lewicy, "od wojny minęło już zbyt wiele lat, żeby bawić się tutaj w jakieś ceregiele". - Sprawa jest natury delikatnej, ale też, tak jak mówiła pani poseł, jest tłem dzikiej reprywatyzacji - zaznaczył. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Dwie strony"

Prowadząca: Adrian Klarenbach

Goście: Urszula Rusecka, PiS, Robert Kwiatkowski, Lewica

Data emisji: 25.06.2021

Godzina: 08.06

PAP/ jb 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem