more_horiz

"Zagrożenie jest bardzo realne". Marcin Duszek o konflikcie w Europie Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:05
- Zagrożenie, zarówno jeżeli chodzi o atak na Ukrainę, jak i na inne państwa wschodnie, jest bardzo realne. Gromadzenie przy granicy z Ukrainą rosyjskich czołgów i systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu może oznaczać, że Rosja przygotowuje plan inwazji - powiedział Marcin Duszek (PiS). Gościem audycji był także Wojciech Konieczny (Lewica). 

USA alarmują sojuszników w UE, że Rosja może planować potencjalną inwazję na Ukrainę. Spekulacje mają związek ze wzrostem napięcia między Moskwą a państwami blokującymi próby przedostania się migrantów do krajów Unii Europejskiej. Kolejną kwestią przyczyniającą się do zaogniania sytuacji są dostawy energii - poinformowała agencja Bloomberg.

Jak przekazały nieoficjalnie osoby zaznajomione z sytuacją, "Waszyngton uważnie monitoruje gromadzenie się rosyjskich sił w pobliżu ukraińskiej granicy, a urzędnicy amerykańscy poinformowali swoich odpowiedników w Unii Europejskiej o obawach związanych z możliwą operacją wojskową".

czołgi rosyjskie wojsko transport czołgów free shutt 1200 .jpg
USA ostrzegają Europę: Rosja może planować potencjalną inwazję na Ukrainę

Według Marcina Duszka "zagrożenie, zarówno jeżeli chodzi o atak na Ukrainę, jak i na inne państwa wschodnie, jest bardzo realne". - Gromadzenie przy granicy z Ukrainą rosyjskich czołgów i systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu może oznaczać, że Rosja przygotowuje plan inwazji również na to państwo - powiedział gość audycji. 

"Poważny atak"

- Sytuacja, która ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej to nie zasłona dymna, tylko bardzo poważny atak, również na Polskę. Migranci sprowadzani przez reżim Łukaszenki służą do tego, żeby skuteczniej zaatakować Polskę - podkreślił.

Jak zaznaczył "destabilizacja sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej jest już w tej chwili w fazie kluczowej". - Myślę, że Moskwa będzie przechodziła od kreślenia scenariuszy do realnego działania - ocenił Marcin Duszek. 

Posłuchaj
21:37 dwie strony.mp3 Marcin Duszek i Wojciech Konieczny o napiętej sytuacji w Europie Wschodniej (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 

Zdaniem Wojciecha Koniecznego, aby powstrzymać eskalację konfliktu "możemy jako członek NATO prowadzić dyplomację w kierunku umiędzynarodowienia sytuacji". - Aby nie było tak, że wojska rosyjskie pojawią się na granicy Polski i Białorusi na zaproszenie Łukaszenki - powiedział senator. 

Czytaj również:

- A my nic. Wystawimy tam swoje wojska i będziemy czekać, co dalej. Nie. Uważam, że wojsko, również amerykańskie, powinno wspomóc nas na granicy i udzielić nam realnej pomocy - ponieważ jest możliwa - nie tak, jak w przypadku Rosjan, którzy "pomagają Białorusinom" - kontynuował

"Należy je traktować bardzo poważnie"

Gość PR24 wskazał na "połączenie różnych zdarzeń - odwracanie uwagi, zaognienie sytuacji". - Być może Rosja planuje jakieś ograniczone działania wojenne, ale w dzisiejszym wywiadzie z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim słyszałem, że dość sceptycznie odnosił się do rozpoczęcia przez Rosję otwartego konfliktu z Ukrainą. Jeżeli jednak doniesienia są prawdziwe, to należy je traktować bardzo poważnie, więc kto wie, co się wydarzy. Nie wiemy - stwierdził Wojciech Konieczny.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Marcin Duszek (PiS), Wojciech Konieczny (Lewica, przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej)

Data emisji: 12.11.2021

Godzina emisji: 8.06

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także