more_horiz

"Wielka sprawa, musimy odbudować polskie przetwórstwo". Telus o Krajowej Grupie Spożywczej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 09:30
- Na polskim rolniku nie może zarabiać przetwórca czy koncern zagraniczny - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Telus z PiS. Gościem audycji był też Jan Łopata z PSL.
Robert Telus
Robert TelusFoto: PR24/DB

Polska jest całkowicie samowystarczalna, jeżeli chodzi o produkcję podstawowych produktów żywnościowych. Rząd podejmuje jednak kolejne działania, które to bezpieczeństwo wzmocnią, dlatego trwa finalizacja procesu budowy Krajowej Grupy Spożywczej.

W ocenie Jana Łopaty z PSL są różne instrumenty służące do tego, by rolnictwo się rozwijało. Przypomniał, że Polska obecnie eksportuje żywność o wartości 40 mld euro, z kolei w 2004 r. było to tylko 5 mld. Poseł PSL zauważył, że to ogromny skok w porównaniu z czasem naszego wejścia do Unii Europejskiej.

"Miejsce na rynku"

- Potrzebne są instytucje różnego typu w tym ów holding spożywczy, ale rozmawiamy o nim od kilku lat, on musi jednak na rynku znaleźć sobie miejsce, odnaleźć się jakoś. Ideą jest to, by obniżać koszty i zwiększyć wolumen, który pozostanie u rolnika, a nie u pośrednika - powiedział Jan Łopata z PSL.

Krajową Grupę Spożywczą będzie tworzyć 15 spółek, podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny, przetwórstwo spożywcze. W jej skład wejdą m.in. spółka "DANKO" Hodowla Roślin sp. z o.o., ELEWARR sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o., Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o., Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o.

"PSL sprzedał przetwórstwo"

- To PSL sprzedał polskie przetwórstwo, dlatego wielką sprawą jest ów holding, choć on nie załatwi wszystkich spraw. Przypomnę jednak działania ministra Ardanowskiego, kiedy jabłka były po 7 czy 9 groszy, on wykorzystał jedną z firm do tego, by skupiła te owoce i z dnia na dzień jabłka zdrożały do 30 gr, a pieniądze zostały w kieszeni rolnika - powiedział Robert Telus.

Czytaj także:

Jednym z celów Polskiego Holdingu Spożywczego jest budowa łańcucha dostaw w ramach strategii od pola do stołu. Powiązania pomiędzy spółkami w Krajowej Grupie Spożywczej pozwolą zapewnić kontrolę nad każdym etapem produkcji w segmentach cukru, skrobi, zbożowo-młynarskich i przetwórstwa spożywczego. Dzięki temu spółki będą mogły zrezygnować z usług pośredników, a wartość dodana zostanie w rękach Krajowej Grupy Spożywczej.


Posłuchaj
23:24 _PR24_AAC 2022_04_26-08-07-16.mp3 "Wielka sprawa, musimy odbudować polskie przetwórstwo". Telus o Krajowej Grupie Spożywczej ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Robert Telus z PiS i Jan Łopata z PSL  

Data emisji: 26.04.2022

Godzina: 08:07

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem