Prezydent podczas swojego wystąpienia poinformował, że zawetował nowelizację ustawy medialnej. - Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i oddaję ją Sejmowi do ponownego rozważenia - powiedział Andrzej Duda.
Do tematu odniósł się polityk Konfederacji.
- Żałuję, że ustawa medialna nie pójdzie w ruch, dlatego, że były w niej nasze poprawki, które de facto likwidują Radę Mediów Narodowych - przypomniał.
W ocenie Artura Dziambora "rynek medialny powinien być całkowicie wolny". - Jeżeli rząd jednak wprowadzi jakieś regulacje, to nie powinny działać wstecz - dodał.
Z kolei Krzysztof Lipiec podkreślił, że szanuje zawetowanie przez prezydenta ustawy medialnej, jednak nie rozwiązuje to problemu.
19:55 PR24_mp3 2021_12_28-08-08-09.mp3 Posłowie o zawetowaniu ustawy medialnej ("Dwie strony")
- Dzisiaj nadal istnieje niebezpieczeństwo, że telewizje, szczególnie te prywatne, mogą stać się własnością kapitału pochodzącego z tych państw, które Polsce szkodziły, szkodzą i z pewnością nadal będą to robiły - stwierdził poseł PiS.
***
Andrzej Duda mówił, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie tej nowelizacji brał pod uwagę między innymi ochronę prawa własności i swobodę działalności gospodarczej. Mówił także o polsko-amerykańskiej umowie z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych, która gwarantuje ochronę wzajemnych inwestycji. Wskazywał też na konieczność dochowania zawartych umów, wskazując na udzieloną niedawno stacji TVN 24 koncesję.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Dwie strony"
Prowadząca: Dorota Kania
Goście: Krzysztof Lipiec (PiS), Artur Dziambor (Konfederacja)
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 08.08
kmp