more_horiz

Rząd PO chciał sprzedać Lotos Rosjanom? Milczanowska: z pewnością sprzedaliby też Orlen

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 09:26
- W wypowiedziach publicznych Donald Tusk mówił wprost: "dlaczego mielibyśmy Lotosu nie sprzedać Rosjanom?". Gdyby Lotos został sprzedany, to Rosja miałaby dzisiaj całkowitą kontrolę nad sprawami dotyczącymi ropy w Polsce. A sądzę, że jak poszedłby Lotos, to z pewnością także poszedłby Orlen - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Milczanowska. Gościem audycji był także Krzysztof Piątkowski z PO.

Daniel Obajetek napisał, kierując swoje słowa do sprawującego w latach 2007-14 urząd premiera Donalda Tuska, że ówczesny rząd chciał sprzedać pakiet kontrolny gdańskiego koncernu. Według dokumentu, z którego klauzulę "zastrzeżone" zdjął 9 maja minister aktywów państwowych, w październiku 2011 roku na liście inwestorów dopuszczonych do "aktualnie prowadzonego procesu sprzedaży przez Skarb Państwa" były trzy podmioty.

Ubiegały się o zakup 53,1875 procent udziałów w Lotosie. Były to: węgierski MOL, któremu obecnie Orlen chce sprzedać stacje benzynowe przejętego przez siebie Lotosu, a który intensywnie współpracuje z dostawcami rosyjskiej ropy, oraz OJSC TN-BP z siedzibą w Moskwie i Mercuria Energy, zajmująca się handlem ropą na rynkach międzynarodowych. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali posłowie Krzysztof Piątkowski z PO i Anna Milczanowska z PiS.

Krzysztof Piątkowski z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że nie zna szczegółów opublikowanej w mediach notatki, jednak - dodał - gdyby wówczas do takiej sprzedaży doszło, to dziś odczuwalibyśmy tego negatywne skutki.

- Gdyby doszło do sprzedaży - kiedykolwiek - polskiej spółki skarbu państwa Rosjanom, to dzisiaj oczywiście byłoby to zupełnie niewłaściwe i niedobre dla polskiej sytuacji. I dlatego dzisiaj jednym głosem mówimy o tym, że należy takich transakcji unikać. Dlatego od samego początku Platforma Obywatelska głośno mówi o tym, że należy obejmować sankcjami - i w tym zakresie mało różnimy się od Prawa i Sprawiedliwości, które również do tego nawołuje, chociaż czasami tylko werbalnie, a nie faktycznie - mówił Krzysztof Piątkowski. Dodał, że nawet jeśli kiedyś mogłoby dojść do takiej transakcji, to z dzisiejszej perspektywy ocenia ją jako błąd.

Anna Milczanowska z Prawa i Sprawiedliwości wyraziła radość, że notatka dotycząca sprzedaży Lotosu Rosjanom została ujawniona. Dodała, że liczy na ujawnienie kolejnych dokumentów, bo - jej zdaniem - istotna jest dla bezpieczeństwa energetycznego wiedza, "co wyprawiał z nami Donald Tusk, PO i PSL".

- W wypowiedziach publicznych do mediów pan Donald Tusk mówił wprost: "dlaczego mielibyśmy Lotosu nie sprzedać Rosjanom?". Gdyby Lotos został sprzedany, to Rosja miałaby dzisiaj całkowity pakiet kontrolny nad sprawą związaną z ropą naftową. A sądzę, że jak poszedłby wtedy Lotos, to z pewnością także poszedłby Orlen. Chętnie Orlen również oddalibyśmy Rosjanom, tak jak wiele innych rzeczy, włącznie ze śledztwem związanym z katastrofą smoleńską - podkreśliła Anna Milczanowska, przypominając ocieplanie stosunków polsko-rosyjskich i uzależnianie się od rosyjskich surowców przez Polskę za rządów PO-PSL.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:23 PR24_mp3 2022_05_17-08-07-28_2strony.mp3 Anna Milczanowska i Krzysztof Piątkowski o planach sprzedaży Lotosu Rosjanom przez PO ("Dwie strony" / PR24)

* * *

Audycja: "Dwie strony"
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Anna Milczanowska (PiS), Krzysztof Piątkowski (PO)
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 08.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także