more_horiz

Spór o unijne środki dla Polski. Kazimierz Smoliński: łamanie traktatów to droga do rozpadu UE

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 09:47
- Opozycja w całości coraz częściej staje się partią zewnętrzną, coraz częściej reprezentuje interesy zagraniczne, szczególnie Niemiec, które chcą być hegemonem Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji wziął udział również Jan Łopata (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wstępnie zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy dla Polski.
Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wstępnie zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy dla Polski.Foto: shutterstock.com/VanderWolf Images

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. "Ale ustępstwa nic nie dały. "Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie" - mówił Jarosław Kaczynski w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Kazimierz Smoliński komentował wypowiedź prezesa PiS i wskazywał, że Polska w sporze z instytucjami UE wykazała dobrą wolę - Zrobiliśmy skok do tyłu. Zgodziliśmy się, aby do kamieni milowych związanych z KPO wpisać zmiany w Sądzie Najwyższym związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną i powrotem zawieszonych sędziów, to zostało zrobione. Teraz KE stawia nowe warunki, np. żeby podzielić funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości - zauważył.

- Jeżeli my ustępujemy, a urzędnicy UE stawiają coraz to nowe wymagania, to znaczy, że ta droga jest zła. Dlatego prezes Kaczyński powiedział, że trzeba się nad tym zastanowić. Dość tego ustępowania, mamy tu instrumenty w postaci weta, których nigdy nie stosowaliśmy, ale jak widać, trzeba będzie je zastosować, bo inaczej KE będzie coraz bardziej wkraczała w nasze życie bez kompetencji traktatowych, a łamanie traktatów to droga do rozpadu UE, a my chcemy być w Unii, ale tej, która była tworzona na początku, zbudowana na wartościach chrześcijańskich - dodał poseł.

Jan Łopata ocenił, że zaostrzenie kursu wobec UE przez Jarosława Kaczyńskiego ma charakter polityczny. - Niedawno słyszeliśmy, że winny był minister Ziobro, teraz słyszymy o prezydencie Dudzie, który zawetował ustawę. Nie ma dziś drogi czy chęci wyjścia z UE, te działania są pod publikę, przez wyborami - stwierdził.

- Prezes Kaczyński powinien skupić się na członku Komisji Europejskiej - komisarzu Januszu Wojciechowskim i zapytać, dlaczego jest taki bezradny, jeśli chodzi o obszar rolnictwa, który jest jednym z elementów naszego bezpieczeństwa w kontekście wojny na Ukrainie (…) to jest jego ogromne wyzwane i praca, nie widzę tu żadnych efektów - dodał poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłuchaj
21:10 PR24_mp3 2022_08_08-08-06-31.mp3 Jan Łopata i Kazimierz Smoliński o środkach unijnych dla Polski (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". 17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji około 76 miliardów euro.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Jan Łopata, Kazimierz Smoliński 

Data emisji: 08.08.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także