more_horiz

Zmiany w prawie oświatowym. Wargocka: realizujemy prawa rodziców do wychowania dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 09:35
- Edukacja seksualna proponowana przez organizacje lewicowe nie spotyka się z zainteresowaniem czy poparciem rodziców. Ponieważ poszczególne samorządy podjęły bardzo poważne próby, by wprowadzać własne programy edukacji seksualnej do szkół poprzez organizacje pozarządowe. Chcieliśmy ten proces zatrzymać, mając na uwadze prawo rodziców - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wargocka (PiS), która dyskutowała z Joanną Senyszyn (PPS).
Najwięcej emocji budzi powrót do przepisów blokujących organizacjom pozarządowym możliwość współpracy ze szkołami i przedszkolami, w tym prowadzenia zajęć pozalekcyjnych
Najwięcej emocji budzi powrót do przepisów blokujących organizacjom pozarządowym możliwość współpracy ze szkołami i przedszkolami, w tym prowadzenia zajęć pozalekcyjnychFoto: BearFotos/ Shutterstock

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że w Zjednoczonej Prawicy jest konsensus w sprawie nowelizacji prawa oświatowego. W Polskim Radiu 24 polityk mówił, że w tej sprawie w Sejmie znajdzie się większość, aby odrzucić ewentualne weto Senatu.

Senacka komisja nauki, edukacji i sportu głosami opozycji zarekomendowała odrzucenie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Odrębne zdanie, które na posiedzeniu izby zostanie przedstawione jako wniosek mniejszości, zgłosili senatorowie PiS. Proponują oni, aby uchwalić nowelę bez poprawek. 

Joanna Senyszyn zaznaczyła, że ustawa ta będzie miała duży wpływ na polską edukację, szkołę i dzieci. - Stąd apele do prezydenta, żeby zawetował pierwszą propozycję zmian. I tak się stało, co oznacza, że prezydent, który jest związany z partią rządzącą, widzi, że ta ustawa ideologizuje polską szkołę, w gruncie rzecz odmawia uczniom tego, co jest najważniejsze, prawa do rzetelnej edukacji, co m.in. pozbawia nauczycieli możliwości prowadzenia zajęć w sposób, jaki by chcieli. Nie będą mogli zapraszać do szkoły organizacji pozarządowych - argumentowała.

Teresa Wargocka zwracała uwagę, że nowelizacja respektuje prawo rodziców do wychowania dzieci. - Zwłaszcza za czasów rządów Platformy Obywatelskiej mieliśmy próby bardzo szerokiego otwarcia szkół dla organizacji pozarządowych, które chcą osiągnąć pewne cele ideologiczne - przypominała, i podkreśliła, że takie próby, dotyczące m.in. edukacji seksualnej, nie spotkały się z aprobatą rodziców.

- Zmiana ustawy o programie oświatowym jest przedmiotem debaty politycznej. Prawo i Sprawiedliwość, idąc do wyborów, miało w swoim programie wyborczym przywrócenie systemu oświaty, który ma za zadanie, oprócz rozwijania talentów indywidualnych, zdobywania wiedzy, przygotowania zawodowego, także funkcję wychowawczą. W tym obszarze bardzo ważne są cele związane z przekazywaniem kodu kulturowego młodemu pokoleniu. Poprzednie ekipy rządzące bardzo zarzuciły ten temat - dodała.

Posłuchaj
20:21 PR24_mp3 2022_11_28-08-07-54.mp3 Teresa Wargocka i Joanna Senyszyn o nowelizacji ustawy oświatowej (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

Przepisy, nad którymi pracowała komisja, dotyczą między innymi zasad obecności organizacji pozarządowych w szkołach. Obecne prawo przewiduje, iż decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Zgodnie z procedowaną ustawą ostateczna decyzja będzie należeć do rodziców. Ustawa zwiększa także prerogatywy kuratorów oświaty oraz wprowadza zmiany w edukacji domowej.  

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Joanna Senyszyn, Teresa Wargocka

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także