more_horiz

Politycy opozycji w kolejce do Joe Bidena. Semeniuk-Patkowska: kicz i chaos w poważnej sytuacji międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 10:00
- Rafał Trzaskowski i Donald Tusk nie byli dla Joe Bidena politykami do pierwszego kontaktu w strategicznych tematach bezpieczeństwa - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Gościem był również poseł KO Grzegorz Napieralski. 

We wtorek Joe Biden wygłosił w Warszawie przemówienie, w którym podziękował wszystkim Polakom za wsparcie Ukrainy. Zapewnił też, że Stany Zjednoczone nie ugną się pod presją rosyjskiego agresora i dalej będą twardo wspomagać walczący o wolność naród ukraiński. Wcześniej prezydent USA spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. Rozmawiał też m.in. z Rafałem Trzaskowskim i Donaldem Tuskiem, którzy udostępnili w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z Bidenem

Olga Semeniuk-Patkowska podkreśliła, że trudno jest znaleźć choć jedną osobę, która byłaby niezadowolona z wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce. - Dziwi mnie jedynie wprowadzenie niepowagi w sytuacji natężenia wydarzeń międzynarodowych. Chodzi o przepychanie się w kolejce do rozmowy z Joe Bidenem. Jasne jest, że każdy chciał mieć wspólne zdjęcie i zamienić kilka słów z prezydentem USA. Ale żeby robić z tego nie wiadomo co? Wystąpienia prezydentów USA i RP były bardzo dobre, skupiały się na najważniejszych sprawach. Rafał Trzaskowski i Donald Tusk nie byli dla Joe Bidena politykami do pierwszego kontaktu w strategicznych tematach bezpieczeństwa. Wprowadziło to trochę chaosu i kiczu w poważnej sytuacji. Każda rozmowa dyplomatyczna wymaga spektakularnej ciszy i odpowiedniego podejścia - powiedziała wiceminister rozwoju i technologii. 

Natomiast Grzegorz Napieralski przypomniał w tym kontekście spotkanie byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego z Barackiem Obamą. - Byłem tam zaproszony, rozmawialiśmy, robiliśmy sobie zdjęcie. Było potem dużo szumu w tej sprawie, o selfie. Zdjęcia są najwyraźniej przekleństwem polskiej polityki. Ten temat pojawia się wraz z każdą wizytą prezydenta USA w Polsce. Joe Biden, spotykając się politykami opozycji, pokazał, że każdy jest dla niego ważny. Nikt nie odbiera prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, że najważniejsze było jego spotkanie z Bidenem - tłumaczył poseł Koalicji Obywatelskiej. 


Posłuchaj
21:18 PR24 2023_02_27-08-06-56.mp3 Olga Semeniuk-Patkowska i Grzegorz Napieralski gośćmi Mirosława Skowrona (Dwie strony)

 

W Warszawie odbył się też szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Format zrzesza państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Olga Semeniuk-Patkowska (PiS), Grzegorz Napieralski (KO) 

Data emisji: 27.02.23

Godzina emisji: 08.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także