X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Michał Szczerba: będziemy składać wnioski o odwołanie ministrów z rządu PiS

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 20:13
- Rząd został powołany w nowym-starym składzie, zatem będziemy składać wnioski o odwoływanie ministrów. Obecnie rozważamy złożenie wniosku o odwołanie ministra spraw wewnętrznych, Mariusza Kamińskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szczerba z PO.
Audio
  • 02.12.2019 Michał Szczerba o sprawie Mariana Banasia i protestach w obronie sędziów
Michał Szczerba
Michał SzczerbaFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 komentował bieżące wydarzenia polityczne z kraju. - Jesteśmy na początku kadencji. Rząd został powołany w nowym-starym składzie. Wniosków o odwołanie ministrów będzie wiele, w chwili obecnej rozważamy złożenie takiego wniosku wobec ministra spraw wewnętrznych, Mariusza Kamińskiego, który skompromitował się po całości nadzorując ABW, które zapewniało bezpieczeństwo prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, Marianowi Banasiowi - zapowiedział. 

"Mówiliśmy o wątpliwościach"

Skomentował on także sytuację wokół prezesa NIK. - Marian Banaś jest żabą Jarosława Kaczyńskiego, którą sam musi połknąć. Banaś est członkiem rodziny PiS, a jego rodzina jest przez PiS hołubiona. U boku polityków rodziła się zresztą urzędnicza mafia VAT, która doprowadziła do strat na kwotę ok. 5 mln złotych - uważa poseł.

PAP Marian Banaś 1200.jpg
Wojciech Szarama o dymisji Mariana Banasia: mam nadzieję, że przemyśli całą sytuację

- O wątpliwościach dotyczących Mariana Banasia mówiliśmy jeszcze w ostatniej chwili przed jego wyborem. Mówił o tym poseł Robert Kropiwnicki zadając pytania o jego oświadczenia majątkowe. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyłączała mu wówczas mikrofon. Raport CBA nie pozostawia na Banasiu suchej nitki. Są także informacje, że prawdopodobnie rozliczał się ze światem przestępczym - zwrócił uwagę.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Szef NIK nie podał się do dymisji. "Do Sejmu nie wpłynęło żadne pismo"

- Pani marszałek Witek ma ostatnio zły czas. Zaczęło się od anulowanego głosowania do KRS, gdzie nadużyła uprawnień, a ponadto prawdopodobnie poświadczyła nieprawdę mówiąc, że nie było dymisji Mariana Banasia, a tymczasem okazuje się, że ta dymisja była, tylko marszałek jej nie przyjęła, bo chciała, aby jej kolega partyjny został pełniącym obowiązki prezesa NIK. To skandaliczna sytuacja - dodał.

East News Józef Pinior 1200.jpg
Józef Pinior i sędzia, który prowadzi jego sprawę razem na proteście

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do weekendowych protestów w obronie sądów i sędziów. - Te protesty nie straciły swego potencjału. Widzę tutaj nawiązanie do lipca 2017 r., kiedy to wyłącznie protesty społeczne zatrzymały prezydenta Andrzeja Dudę przed podpisaniem dwóch ustaw o reformie sądownictwa. Ludzie uświadomili sobie wówczas, że wolne sądy to także wolne wybory. To było z kolei bardzo niebezpieczne dla demokracji - zaznaczył.

- Naszą przestrzenią w tej chwili nie jest ulica, ale Parlament i tam będą trwały zacięte boje. Również Senat staje się ostoją normalnego procesu legislacyjnego, który nie będzie już prowadzony w trybie ekspresowym. W proteście sędziów naszą rolą nie są wystąpienia polityczne. Jeżeli sędzia chce orzekać w oparciu o prawo krajowe i Trybunał Sprawiedliwości UE, powinien mieć taką możliwość - stwierdził Michał Szczerba.

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Michał Wróblewski (Wirtualna Polska)

Polskie Radio 24/PAP/IAR/pkr

----------------------

Data emisji: 02.12.2019

Godzina emisji: 19.11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Skowron: nie spodziewam się zmian w polskim systemie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 20:01
- Sygnał od TSUE do polskiego środowiska sędziowskiego jest czytelny, aby te sprawy załatwiać wewnętrznie. Opozycja zapewne będzie wołać na pomoc swoich kolegów z Europy Zachodniej, ale PiS nie opłacają się wojenki. Nie spodziewam się, by przez najbliższy rok cokolwiek zmieniło się w tych kwestiach - powiedział w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". Gościem audycji był również Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Mariana Banasia. Ekspert: PiS chce uniknąć zmiany konstytucji, ale może nie mieć wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 09:45
- Sprawa jest o tyle trudna, że wszystko jest dzisiaj w rękach Mariana Banasia. Teraz mogą być tylko stosowane naciski, czy to ze strony PiS, czy opinii publicznej - mówił dr Sebastian Gajewski, odnosząc się do sprawy szefa NIK na antenie Polskiego Radia 24. Z kolegi Michał Płociński stwierdził, że "partia rządząca nie ma dużego manewru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Makowski: Marian Banaś chroni dziś siebie samego, ma immunitet

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:00
- Gdyby Marian Banaś podał się do dymisji, przyznałby się do zarzutów. Prawdopodobnie byłby ciągany po sądach i aresztowany. Jeśli będzie na stanowisku, ma immunitet, który gwarantuje mu pewną nietykalność - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Makowski (tygodnik "Do Rzeczy").
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Król: opozycja położy się Rejtanem, żeby zablokować usunięcie M. Banasia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 14:37
- Im dłużej będzie grillowany Marian Banaś, tym lepiej dla opozycji. Opozycja nie zgodzi się na zmianę Konstytucji RP. Położy się Rejtanem, żeby wszelkie regulacje, które mogłyby usunąć z urzędu szefa NIK, były zablokowane - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Sieci" Marek Król.
rozwiń zwiń