more_horiz

Polska chce odzyskać nieruchomości od Rosji. Wiceszef MSZ: zamieszkają w nich osoby poszkodowane przez wojnę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 19:55
- W Polsce jest sporo nieruchomości zajmowanych bezprawnie przez Rosję. Powinniśmy je odzyskać. Zapadła taka decyzja na najwyższych szczeblach państwa polskiego. W tych budynkach powinny zostać ulokowane osoby, które są poszkodowane na skutek agresywnej działalności państwa rosyjskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. 
Marcin Przydacz
Marcin Przydacz Foto: Marcin Dławichowski/IAR

W Warszawie Rosja wciąż zajmuje kilkanaście nieruchomości, nie płacąc za nie ani złotówki. Rosjanie z tego tytułu są winni Skarbowi Państwa dziesiątki milionów złotych.

- Prowadzimy tę sprawę jako Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Istnieje dysparytet między posiadanymi nieruchomościami przez stronę polską na terytorium Federacji Rosyjskiej i stronę rosyjską w Polsce. Dysparytet ten wynikał z niewykonywania przez stronę rosyjską porozumień zawartych jeszcze w latach 70. i 80. dotyczących wzajemnego przekazania nieruchomości. Część tych budynków użytkowana przez stronę rosyjską jest dzisiaj wykorzystywana na cele inne niż dyplomatyczno-konsularne - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz. 

Wieloletnie rozmowy

Jak zaznaczył, "trwały wieloletnie rozmowy ze stroną rosyjską na temat rozwiązania tego problemu". - Strona rosyjska nie była w żaden sposób gotowa do zaproponowania prawidłowego rozwiązania. Nie była gotowa wyjść z tych budynków samodzielnie. Nie była również w stanie zaproponować nam takiej samej liczby nieruchomości na terytorium Federacji Rosyjskiej. W związku z tym zostały wszczęte postępowania sądowe - wyjaśniał wiceminister. 

Podkreślił, że te sprawy zakończyły się przed polskim sądem wyrokiem korzystnym dla strony polskiej. - Sąd nakazał opuszczenie nieruchomości przez stronę rosyjską. Skoro strona rosyjska nie chce ich dobrowolnie opuścić, istnieje konieczność wyegzekwowania prawa przez odpowiednie instytucje - powiedział Marcin Przydacz.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się z pismem do warszawskiego ratusza z sugestią rozpoczęcia odpowiednich działań egzekucyjnych. Te dwie nieruchomości, co do których są prawomocne wyroki - przy ul. Sobieskiego i przy ul. Kieleckiej - mamy nadzieję, wrócą do Skarbu Państwa; czyli odzyska je prawomocny właściciel, którym jest państwo polskie. Liczę tutaj na dużą skuteczność egzekucji - dodał wiceszef resortu.

"Powinniśmy je odzyskać"

Stwierdził również, że "sporo jest na terytorium Polski nieruchomości zajmowanych bezprawnie przez Rosję". - Powinniśmy je odzyskać. Zapadła taka decyzja na najwyższych szczeblach państwa polskiego. W tych budynkach - po przeprowadzeniu odpowiedniego remontu - powinny zostać ulokowane osoby, które są poszkodowane na skutek agresywnej działalności państwa rosyjskiego - zaznaczył.

- Mam nadzieję, że odzyskamy te nieruchomości, a potem zamieszkają tam osoby, które musiały uciekać przed wojną - podsumował gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:37 PR24 2022_03_01-19-06-01.mp3 Marcin Przydacz o nieruchomościach zajmowanych przez Federację Rosyjską (Stan rzeczy) 

* * *

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ)

Data emisji: 1.03.2022

Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem