more_horiz

Protest w Polskiej Grupie Górniczej. Gawęda: rozmowy ze stroną społeczną zawsze są trudne

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 20:39
- Ja oczywiście zawsze byłem zwolennikiem dialogu, rozmowy ze stroną społeczną nigdy nie należały do łatwych, to zawsze były bardzo trudne negocjacje. Ten proces się rozpoczął w związku z tym, że strona społeczna wyartykułowała wszystkie swoje oczekiwania - trzeba popatrzeć, jak ten proces będzie przebiegał - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Adam Gawęda, b. wiceminister aktywów państwowych.
Adam Gawęda
Adam GawędaFoto: PR24 / RB

Fiaskiem zakończyły się rozmowy związkowców z wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem, w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Górnicy od poniedziałku okupują budynek siedziby spółki. Strona społeczna przedstawiła swoje postulaty wiceministrowi, po czym polityk pojechał do siedziby Tauronu, gdzie również protestują związkowcy. Jak powiedział Rafał Jedwabny z "Sierpnia 80", po 5 godzinach minister przyjechał do PGG i powiedział, że roszczenia są zbyt wysokie. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował poseł PiS Adam Gawęda, b. wiceminister aktywów państwowych.

"Rozmowy z protestującymi zawsze są trudne"

Gość PR24 stwierdził, że mamy trudną sytuację związaną z ostatnimi latami pandemii oraz trwającą wojną. Jego zdaniem te okoliczności "nie służą temu, by w takich sytuacjach, w takich dramatycznych momentach, kiedy walczymy o stabilność w ogóle na wszystkich poziomach i płaszczyznach, rozbudzać tego typu działania".

- Ja oczywiście zawsze byłem zwolennikiem dialogu, rozmowy ze stroną społeczną nigdy nie należały do łatwych, to zawsze były bardzo trudne negocjacje. Ten proces się rozpoczął w związku z tym, że strona społeczna wyartykułowała wszystkie swoje oczekiwania - trzeba popatrzeć, jak ten proces będzie przebiegał - mówił Adam Gawęda.

Gawęda o proteście w Polskiej Grupie Górniczej

W jego opinii najlepsze rozwiązania to takie, które stabilizują kwestie związane z wydobyciem i polityką surowcową. Pytany o trwające rozmowy z górnikami, stwierdził, że trudno jest mu się do tego tematu odnosić, bo w nich nie uczestniczy. Równocześnie przypomniał, że zawsze, kiedy on negocjował z protestującymi, udawało się w końcu dojść do konsensusu.

- Zawsze mieliśmy na uwadze dobro pracowników, dobro spółki, ale też perspektywę dłuższą, nie tylko działanie "tu i teraz", ale tak, żeby spółka mogła budować swój potencjał, pozyskiwać środki na kolejne inwestycje - wyjaśniał Adam Gawęda.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:13 PR24_mp3 2022_07_13-19-06-17_Gawęda.mp3 Adam Gawęda o sporze z górnikami w PGG i związkowcami w Tauronie ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Adam Gawęda (PiS)
Data emisji: 13.07.2022
Godzina emisji: 19.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także