more_horiz

Blokada funduszy UE dla Polski? Sobolewski: nie ma żadnych oficjalnych pism, dostaliśmy pierwszą transzę

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 20:05
- Oczekujemy na dalsze wypłaty tego, co zgodnie z traktatami unijnymi Polsce się należy. Tak samo w przypadku KPO - mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, odnosząc się do doniesień medialnych, jakoby KE miała zablokować wypłatę Polsce nie tylko środków z KPO, ale także z funduszy spójności.
Krzysztof Sobolewski
Krzysztof SobolewskiFoto: PR24/AK

Wypłata funduszy spójności z unijnego budżetu dla Polski nie jest uzależniona od sądownictwa - powiedział w Luksemburgu komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Skomentował w ten sposób doniesienia "Financial Times" i "Rzeczpospolitej", że Komisja Europejska wstrzyma niemal wszystkie fundusze dla Polski w związku z zarzutami dotyczącymi zmian w sądownictwie.

- Nie powinno być żadnych wątpliwości co do tego, że spór o reformę sądownictwa Polsce to jest osobny problem, to jest problem KPO, bo w przepisach dotyczących KPO jest rzeczywiście odniesienie do problemu sądownictwa. A w przypadku innych funduszy takiego odniesienia nie ma - mówił Janusz Wojciechowski.

"Oczekujemy wypłaty tego, co się Polsce należy"

Krzysztof Sobolewski stwierdził w Polskim Radiu 24, że nie wierzy w to, aby Polska miała nie otrzymać pieniędzy z funduszy spójności. Jego zdaniem informacje na ten temat to wyłącznie "pogłoski medialne". - Nie mamy żadnych oficjalnych dokumentów, żadnych oficjalnych pism. Poza tym wypłacono nam pierwszą transzę z funduszu "Pomoc techniczna dla funduszy spójności" - mówił Krzysztof Sobolewski.

- Oczekujemy na dalsze wypłaty tego, co zgodnie z traktatami unijnymi Polsce się należy. Tak samo w przypadku KPO - dodał polityk.

Sekretarz Generalny PiS przypomniał, że polskie KPO "zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską" i - zauważył - potwierdziła to Ursula von der Leyen. - Zostało potwierdzone, że Polsce te pieniądze się należą. I my czekamy. Wcześniej czy później te pieniądze [do nas trafią] - zaznaczył Sobolewski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:42 PR24_mp3 2022_10_17-19-06-12_Sobolewski.mp3 Krzysztof Sobolewski o funduszach UE dla Polski ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Krzysztof Sobolewski (sekretarz generalny PiS)
Data emisji: 17.10.2022
Godzina emisji: 19.06

IAR/PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także