more_horiz

Urszula Rusecka: oszczędności zaczynamy od siebie, nie będzie cięć w rządowych programach społecznych

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 19:50
- Premier wydał polecenie, aby ciąć wydatki w poszczególnych resortach o około 5 procent. Już wcześniej było zapowiedziane, że wszelkie oszczędności, chociażby energii, zaczynamy od siebie. Nie może się to odbyć kosztem programów społecznych - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 zastępca rzecznika PiS Urszula Rusecka.
Urszula Rusecka
Urszula RuseckaFoto: PR24

Inflacja w Polsce wzrosła do poziomu 17,9 proc. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi rosyjska agresja na Ukrainę i związane z tym wysokie ceny surowców energetycznych.

Dlatego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie działań o charakterze oszczędnościowym. Jednak oszczędności te mają dotyczyć poszczególnych resortów w rządzie. Społeczne programy pomocowe, z których korzystają Polacy, nie zostaną w żaden sposób uszczuplone

- Premier wydał polecenie, aby ciąć wydatki w poszczególnych resortach o około 5 procent. Już wcześniej było zapowiedziane, że wszelkie oszczędności, chociażby energii, zaczynamy od siebie. Nie może się to odbyć kosztem programów społecznych - podkreśliła Urszula Rusecka.

"Jesteśmy rządem solidarnościowym"

- Przypomnę, że jesteśmy rządem solidarnościowym. Wspieramy naszych mieszkańców, staramy się wyrównywać szanse Polaków, prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju. Nie będzie żadnych cięć, jeśli chodzi o nasze sztandarowe programy, takie jak 500+, 300+ czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nie będzie cięć w programach wspierających młode małżeństwa i seniorów - dodała wicerzecznik PiS.

Jak zaznaczyła, obóz rządzący "nie będzie rezygnował z programów społecznych bardzo ważnych dla Polaków".

- Nie będziemy też rezygnować z inwestowania w obronność. Bo to jest nasza racja stanu. Wydatki na obronę naszego kraju muszą być zgodne z naszymi planami, czyli wynosić 3 proc. PKB, a w dalszych krokach mogą sięgnąć nawet wartości 5 proc. PKB - powiedziała Urszula Rusecka. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:51 PR24 2022_11_08-19-06-19.mp3 Urszula Rusecka o oszczędzaniu i programach społecznych rządu (Stan rzeczy) 

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski 

Gość: Urszula Rusecka (zastępca rzecznika PiS)

Data emisji: 8.11.2022

Godzina: 19.06

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także