more_horiz

Zabójstwo ks. Blachnickiego. Dr Leśkiewicz: przed śledczymi kolejne kroki

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 20:31
- Teraz przed śledczymi kolejne kroki, zmierzające do ustalenia faktycznych sprawców tego zabójstwa, a także zleceniodawców tej zbrodni - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zabójstwo ks. Franciszka Blachnickiego
Zabójstwo ks. Franciszka BlachnickiegoFoto: HENRYK PRZONDZIONO/Gość Niedzielny/Forum

Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł nagle w niemieckim Carlsbergu w 1987 roku, a jako oficjalną przyczynę zgonu podano zator płucny. Pierwsze dochodzenie Pionu Śledczego IPN w tej sprawie umorzono w lipcu 2006 r. z uwagi na brak przesłanek dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa. Pod koniec kwietnia 2020 r. katowicki oddział IPN podjął decyzję o ponownym wszczęciu postępowania dotyczącego śmierci duchownego. 14 marca br. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że prowadzone śledztwo wykazało, że ks. Blachnicki został otruty.

Na antenie Polskiego Radia 24 dr Rafał Leśkiewicz pytany był, czy wiadomo, jakiej substancji użyto, aby zabić ks. Blachnickiego. 

- Śledczy mają tę wiedzę - oświadczył rzecznik IPN, zaznaczając, że informacja ta nie została podana do wiadomości publicznej, ponieważ śledztwo jest cały czas w toku i prokuratorzy ze względu na dobro postępowania oszczędnie informują o wynikach i kolejnych etapach.

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że pojawiły się nowe okoliczności, które skłoniły prokuraturę IPN do tego, by zlecić podjęcie tego śledztwa na nowo. Zwrócił też uwagę na nowe możliwości wynikające z postępu badawczego i wykorzystania nowoczesnych technik.

- Teraz przed śledczymi kolejne kroki, zmierzające do ustalenia faktycznych sprawców tego zabójstwa, bo była to bez wątpienia zbrodnia komunistyczna, a także zleceniodawców tej zbrodni - dodał.

Pytany o rolę małżeństwa Gontarczyków, Leśkiewicz wskazał, że po śmierci ks. Franciszka Blachnickiego Gontarczykowie zniknęli z Carlsbergu.

- Pojawili się później w Polsce, byli też wykorzystywanie przez komunistyczną propagandę. Ich rola w otoczeniu ks. Franciszka Blachnickiego podlega badaniom, także historycznym, natomiast w żaden sposób nie można w tej chwili przesądzić o tym, jaki jest zakres ich odpowiedzialności - oświadczył.

Więcej w nagraniu:


Posłuchaj
23:37 PR24 2023_03_16-19-05-58_rafaIPN.mp3 Dr Rafał Leśkiewicz o śledztwie ws. zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego (Polskie Radio 24/Stan rzeczy)

 

Czytaj także:

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (szef biura prezesa IPN)
Data emisji: 16.03.2023
Godzina emisji: 19.06

fc

Zobacz także

Zobacz także