"Babcia Leokadia była sanitariuszką". Powstanie Warszawskie w rodzinnej tradycji Tadeusza Płużańskiego
- Moja babcia była nauczycielką, która wraz ze swoimi uczniami wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. To było sprawą oczywistą i naturalną - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta i prezes Fundacji "Łączka".
2022-08-13, 19:45
Jak Powstanie Warszawskie przetrwało w rodzinnej historii gościa PR24? Między innymi o to autorka audycji pytała Tadeusza Płużańskiego. - Babcia Leokadia brała udział w powstaniu jako sanitariuszka głównie w Śródmieściu Warszawy, ale już jako dziecku uświadomiono mi, że była to tzw. akacja zero-jedynkowa, każdy więc kto czuł się warszawiakiem szedł do powstania, to nie ulegało dyskusji - wyjaśnił.
Dodał, że pierwsze dni powstania były erupcją patriotyzmu, to udzielało się wszystkim, także babci publicysty, która była nauczycielką, ale walczyć szli nawet uczniowie, rodziła się odpowiedzialność własna. - Ta rodzinna pokrywała się z zawodową, babcia żałowała oczywiście tych młodych ludzi, którzy giną, ale rozumiała to jako najwyższą odpowiedzialność. Był to finał bardzo konkretnych planów polityczno-wojskowych, żeby potem wobec Sowietów ujawnić się jako gospodarze terenu z finałem w Warszawie - powiedział Tadeusz Płużański.
"Element polityczny"
Przypomniał, że niestety zostaliśmy zdradzeni przez aliantów i wiedzieli też o tym walczący w powstaniu. Ważny, jak dodał historyk, jest tutaj element polityczny, ponieważ słusznie dziś mówi się, że Powstanie Warszawskie, jeśli chodzi o naszych dwóch okupantów, jest dalszym ciągiem Paktu Ribbentrop-Mołotow i ujawnieniem się zbrodniczej współpracy reżimów totalitarnych wobec Polski.
W nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim a III Rzeszą. Porozumienie zostało zawarte przez ministrów spraw zagranicznych: Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. Jego integralną częścią był "najściślej tajny" protokół dodatkowy określający podział sfer wpływów obu mocarstw w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Niemcy i ZSRS pomimo zawartych wcześniej z Polską układów o nieagresji zaplanowały w nim rozbiór terytorium Rzeczpospolitej.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka
Gość: Tadeusz Płużański (publicysta i prezes Fundacji "Łączka")
Data emisji: 13.08.2022
REKLAMA
Godzina: 19:06
Polecane
REKLAMA