more_horiz
Historia

Alan Alexander Milne – świat dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 06:07
Alan Aleksander Milne dzięki swojej twórczości dla dzieci zyskał sławę na całym niemal świecie. Bowiem kto z nas choć raz nie przeczytał "Kubusia Puchatka"?
Audio
  • "Wielcy twórcy dzieciom - Alan Alexander Milne". Audycja z cyklu "Wieczór muzyki i myśli" (PR, 05.02.1989)
Alan Alexander Milne
Alan Alexander MilneFoto: fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

60 lat temu, 31 stycznia 1956 zmarł Alan Aleksander Milne, brytyjski pisarz, autor "Kubusia Puchatka" i "Chatki Puchatka".

- W naszym kręgu kulturowym znaczy niesłychanie dużo, nie tylko dla dzieci. Można o nim powiedzieć, że stanowi ogniwo łączące rozmaite pokolenia w wielu krajach – mówił na antenie Polskiego Radia krytyk literacki Grzegorz Leszczyński.

Wartość "Kubusia Puchatka" leży w oddaniu humoru myślenia dziecka w sposób niesłychanie utożsamiający odbiorcę książki. Dziecięca logika nie jest wyśmiana ani traktowana protekcjonalnie. To pełna akceptacja dziecięcego świata.

Alan Aleksander Milne żył w latach 1882-1956. Większość życia spędził w Londynie. Studiował matematykę w Cambridge. Debiutował literacko w piśmie studenckim, w którym zamieszczał własne wiersze humorystyczne.

Po studiach pracował jako dziennikarz. W czasie I wojny światowej wstąpił do armii. Został ranny w walkach na froncie zachodnim. To właśnie tam w 1917 roku napisał swoją pierwszą komedię. Po powrocie do Anglii napisał kilka sztuk scenicznych, które przyniosły mu dużą popularność.

Jego twórczość charakteryzuje swoisty brytyjski humor sytuacyjny. Operuje elementami fantazji. "Kubuś Puchatek" po raz pierwszy został wydany w 1926 roku. "Chatka Puchatka" dwa lata później.

Milne dalece wtopił się w krajobraz dziecięcego pokoju, dzieciństwa, ale też w naszą obyczajowość. W kulturze polskiej jego książki zadomowiły się dzięki wspaniałemu przekładowi Ireny Tuwim i stały się inspiracją dla twórczości takich autorów jak Jan Brzechwa i Julian Tuwim.

Dziś w Warszawie istnieje ulica Kubusia Puchatka, a niektóre powiedzenia z tej książki, jak "zjeść małe co nieco" lub "krewni i znajomi królika", na stałe weszły do naszego języka potocznego.

Posłuchaj audycji z cyklu "Wieczór muzyki i myśli".

mjm

 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem