X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Andrzej Gwiazda: w Gdańsku wyrażono oczekiwania większości Polaków

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 05:45
Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.
Andrzej Gwiazda
Andrzej GwiazdaFoto: Polskie Radio

31 sierpnia 1980 przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali w Gdańsku porozumienia sierpniowe.

– Nie ulega wątpliwości, że był to moment, w którym historia nabrała przyśpieszenia. Strajki na wybrzeżu w sierpniu 1980 roku i powstanie NSZZ "Solidarność" wyznaczały początek końca systemu. Nie tylko w polskim wymiarze – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Eisler.


Posłuchaj
07:09 porozumienia sierpniowe___4698_01_iv_tr_0-0_9897917ad02469b[00].mp3 O wydarzeniach Sierpnia w audycji Andrzeja Sowy opowiada prof. Jerzy Eisler. (PR, 22.12.2001)

 

O wybuchu strajku i dramatycznym dniu 16 sierpnia 1980, kiedy to Lech Wałęsa ogłosił przerwanie strajku, opowiada Andrzej Gwiazda, członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Zobacz i posłuchaj:

Strajk sierpniowy, początkowo o charakterze ekonomicznym i lokalnym, szybko przekształcił się w powszechny protest okupacyjny. Robotniczemu buntowi towarzyszyło ogromne zainteresowanie światowych mediów. Setki dziennikarzy i korespondentów przybywało do Trójmiasta i Szczecina, by opisywać, filmować i fotografować polskich robotników. - Zaszokowany świat nie za bardzo potrafił sobie poradzić z fenomenem Solidarności – stwierdził prof. Eisler.

Sierpien 80 Banner serwisu.jpg
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

Również ówczesne władze PRL nie potrafiły skutecznie odpowiedzieć na narastające protesty społeczne. – Wciąż próbowano stosować taktykę lokalnych ustępstw płacowych. Obiecywano podwyżki, natężano działalność propagandową, przygotowywano także rozwiązanie siłowe. Straszono i proszono. Głównie straszono – opowiadał prof. Andrzej Paczkowski.

Niewiele to dało. Strajki wciąż się rozszerzały. Rozpoczęły się negocjacje. I to na wysokim szczeblu. Do Gdańska pojechał wicepremier Mieczysław Jagielski, do Szczecina zaś członek Biura Politycznego Kazimierz Barcikowski.

O początkach Wolnych Związków Zawodowych i przebiegu strajku w Stoczni Gdańskiej mówi Joanna Duda-Gwiazda, członkini prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Zobacz i posłuchaj:

Negocjacje z Międzyzakładowymi Komitetami Strajkowymi, reprezentującymi kilkaset zakładów pracy, zakończyły się 30 sierpnia w Szczecinie, a 31 sierpnia w Gdańsku. Finałem rozmów było podpisanie porozumień 3 września w Jastrzębiu.

- Najbardziej napięte były rozmowy w Gdańsku. Powstał tam najsilniejszy ośrodek, żądający kilku punktów, na które władza do samego końca nie chciała się zgodzić – podkreślał prof. Paczkowski.

Przede wszystkim chodziło o postulat zwolnienia wszystkich aresztowanych opozycjonistów. Zgodę na ten punkt wydano dopiero w ostatniej chwili. Sankcjonowało to nie tylko nowo powstający ruch protestu ekonomicznego, ale też sprzeciwiający się istniejącej w Polsce strukturze politycznej.


W Stoczni im. Lenina w Gdańsku podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową.
  Nz. porozumienie podpisują członek Biura Politycznego KC PZPR Mieczysław Jagielski (3L) i Lech Wałęsa (4L). Gdańsk, 31.08.1980. Fot. PAP/Zbigniew Trybek Nz. porozumienie podpisują członek Biura Politycznego KC PZPR Mieczysław Jagielski (3L) i Lech Wałęsa (4L). Gdańsk, 31.08.1980. Fot. PAP/Zbigniew Trybek

31 sierpnia podczas ceremonii podpisania porozumień sierpniowych Lech Wałęsa mówił: "Panie premierze, cieszymy się. Nasze rozmowy, trudne na początku, przebiegały później w duchu coraz lepszego zrozumienia, poszukiwania najlepszego wyjścia z tej trudnej sytuacji w kraju. Mogę z zadowoleniem powiedzieć, że nasz spór zakończyliśmy bez użycia siły. Drogą rozmów i przekonywań. Pokazaliśmy, że Polacy, jak chcą, mogą ze sobą zawsze porozumieć się. Jest to więc sukces obu stron. Będziemy o tym pamiętali. Liczymy, że to, co zostało podpisane, będzie dokładnie i w pełni przestrzegane. Ogłaszam strajk za zakończony".


Posłuchaj
10:08 porozumienia sierpniowe___2023_97_iv_tr_0-0_9985067ad02abbe[00].mp3 Porozumienia sierpniowe - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" z udziałem prof. Andrzeja Paczkowskiego. (PR, 29.04.1997)

 

Czytaj także

21 postulatów. Jeden z najważniejszych tekstów ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 05:43
Drewniane tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który przekształcił się w NSZZ "Solidarność", zostały wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO "Pamięć Świata".
rozwiń zwiń