more_horiz
Historia

Miłośnik jazzu. 102. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 05:55
- Proszę o zachowanie pełnej godności i honoru na ulicach miasta Warszawy. Uważam Jazz Jamboree'59 za otwarte! - mówił Leopold Tyrmand, konferansjer i współorganizator jazzowego festiwalu oraz twórca jego nazwy.
Materiały promujące serwis tyrmand.polskieradio24.pl
Materiały promujące serwis tyrmand.polskieradio24.plFoto: PR/Grzegorz Lipiński

Tyrmand, jak wspominał w Polskim Radiu, zainteresował się jazzem podczas studiów w Paryżu (tej muzyki słuchał jednak już w Warszawie na basenie Legii). Z jazzem stykał się również w czasie wojennego pobytu w Niemczech. Pod koniec lat 40., po powrocie, "rzucił myśl zorganizowania pierwszego w Polsce jazz clubu".

W maju 1947 roku przygotował pierwszy powojenny jazzowy koncert: Jam Session – Hot jazz – Swing – Boogie. Zaproponował wówczas "melodię wywoławczą" – "Swanee River" – która stała się hymnem polskiego ruchu jazzowego.

W czasie stalinowskim jazz traktowany był jako "muzyka imperialistyczna" Do oficjalnego, już poza "katakumbami", obiegu wrócił wraz z odwilżą.

W 1954 roku Tyrmand zorganizował krakowskie Zaduszki Jazzowe, natomiast rok później w warszawskiej świetlicy przy ul. Wspólnej – pierwsze od 1948 roku oficjalne "Jam Session nr 1". 

Zobacz serwis specjalny poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi (kliknij w obrazek):

src="//static.prsa.pl/ec86df19-e80d-46ad-a26e-25ed005e2853.file "

Tyrmand.polskieradio.pl to rozpisana na wiele głosów, barwna, multimedialna opowieść o legendarnym pisarzu, publicyście, liderze polskiego ruchu jazzowego, ikonie Warszawy lat 50., kontestatorze PRL-owskiej rzeczywistości.

Atmosferę tamtych lat skomentował na antenie Polskiego Radia w 2016 roku historyk: - Jazz był ważnym elementem ucieczki od fałszu życia codziennego i nieznośnej propagandy - mówił prof. Jerzy Eisler.

Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum", dziennikarz Polskiego Radia, nagrał 20 stycznia 1985 roku wywiad z Tyrmandem. Jak się miało okazać, był to jeden z ostatnich wywiadów, jakiego pisarz udzielił.

- Jazz to był wybór i konieczność. To określiło mnie jako pisarza i kulturowo – pod każdym względem - mówił wtedy Leopold Tyrmand.

Posłuchaj całego wywiadu na stronach serwisu specjalnego poświęconego Tyrmandowi i jego miłości do jazzu (kliknij w obrazek):

src=" //static.prsa.pl/dba418cd-e045-43a7-94cf-06d11cb66bfd.file "

Redakcja

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem