more_horiz
Historia

Wielka Brytania. Bogata rzymska osada odnaleziona dzięki budowie szybkiej kolei

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:40
Badania archeologiczne wykazały, że na terenie znanym jako Blackgrounds, funkcjonował ważny ośrodek handlowy. Na miejscu archeolodzy odnaleźli wiele cennych artefaktów, w tym ponad 300 monet z czasów cesarstwa.
Rzymskie monety znalezione w Blacgrounds.
Rzymskie monety znalezione w Blacgrounds. Foto: HS2

rzez ostatnie dwanaście miesięcy zespół około 80 archeologów z MOLA Headland Infrastructure prowadził wykopaliska w miejscowości Chipping Warden (dystrykt South Northamptonshire w centralnej Anglii). Badania mają związek z planami budowy w tym miejscu linii kolejowej. Odkryto tutaj pozostałości wioski z epoki żelaza, która przekształciła się w bogate rzymskie miasto handlowe. O obecności tak znaczącego stanowiska archeologicznego na tym obszarze wiedziano już od XVIII wieku, ale dopiero budowa tutaj infrastruktury kolejowej stała się przyczyną kompleksowych badań archeologicznych.

Romanizacja

Pierwotne użytkowanie terenu, znanego jako Blackgrounds (od występujących tu czarnoziemów), rozpoczęło się w epoce żelaza. Wówczas znajdowała się tu wioska złożona z wzniesionych wzdłuż drogi 30 domów. Dowody z wykopalisk pokazują, że osada rozrastała się z czasem, stając się bardziej zamożna w okresie rzymskim, kiedy to pojawiły się nowe kamienne budynki i nowe drogi.

Biorąc pod uwagę bliskość pozostałości z epoki żelaza, zespół archeologów uważa za prawdopodobne, że lokalni mieszkańcy kontynuowali życie w tym miejscu w okresie rzymskim i dostosowali się do nowego sposobu życia. Ta "romanizacja" obejmowała przejęcie rzymskich zwyczajów, produktów i technik budowlanych.


Obszar wykopalisk. Fot.: HS2 Obszar wykopalisk. Fot.: HS2

Ważny ośrodek handlowy

Przez obszar osady biegła rzymska droga o szerokości 10m. Jej obecność sugeruje, że miejscowość była bardzo ruchliwa, a wozy jednocześnie przyjeżdżały i odjeżdżały, aby załadować i rozładować towary. Najprawdopodobniej zatem osada stanowiła ważny ośrodek handlu, łączący transport odbywający się za pośrednictwem rzeki Cherwell z rzymskim systemem dróg. Na terenie wykopalisk odnaleziono ponad 300 monet rzymskich. Nie stanowiły one jednego skarbu, a były rozrzucone po całym terenie, co wskazuje, że w miejscowości prowadzona była ożywiona wymiana dóbr i waluty.


ukrzyżowanie shutt 1200.jpg
Odkryto najlepiej zachowany dowód stosowania kary ukrzyżowania w świecie rzymskim

W szczytowym okresie ery rzymskiej (II w.n.e.) Blackgrounds było tętniącym życiem i ruchliwym miastem, o czym świadczą pozostałości warsztatów, pieców i kilku dobrze zachowanych studni. W jednym z obszarów stanowiska archeologicznego ziemia zachowała się w kolorze ognistej czerwieni, co wskazuje, że obszar ten mógł być wykorzystywany do działalności wymagającej pieców z wysoką  temperaturą, takiej jak wypiek chleba, odlewnie metali lub wypalanie ceramiki.

Cenne artefakty

Inne artefakty wskazujące na wysoki poziom życia w Blackgrounds to znalezione tu szklane naczynia, bardzo dekoracyjna ceramika, biżuteria, a nawet dowody na stosowanie makijażu. Na miejscu znaleziono ślady minerału galeny, siarczku ołowiu - substancji, która była kruszona i mieszana z olejem i wykorzystywana jako kosmetyk.

 

Ozdoby z czasów rzymskich. Fot.: HS2 Ozdoby z czasów rzymskich. Fot.: HS2

Szczególnie interesującym odkryciem podczas wykopalisk była połowa zestawu kajdan, podobnych do tych, które niedawno znaleziono podczas wykopalisk w Rutland. W przeciwieństwie do tych odkrytych w Rutland, kajdany znalezione w Blackgrounds nie są związane z pochówkiem, ale mogą sugerować obecność działalności przestępczej lub pracy niewolniczej.

Artefakty są obecnie czyszczone i analizowane przez specjalistów z MOLA Headland Infrastructure, a szczegóły dotyczące budynków i układu osady są dokładnie mapowane. Blackgrounds jest jednym z ponad 100 stanowisk archeologicznych, które zostały zbadane od 2018 roku w związku z budową kolei między Londynem a Birmingham.


 HS2/bm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem