Głos współtwórcy Kabaretu Starszych Panów jest jednym z utrwalonych na płytach, które pod koniec września 1939 roku zostały ewakuowane z Polskiego Radia i ukryte przed Niemcami. Do dziś odnaleziono dwie z trzech części tego zbioru.
Przybora odczytywał komunikaty Polskiego Radia dotyczące bieżącej sytuacji w Warszawie: miejscach bombardowań, pożarach, przerwach w dostawach wody. To również on 30 września 1939, za pośrednictwem krótkofalówki, pożegnał się ze słuchaczami - Przybora zrobił to w języku angielskim, Józef Małgorzewski po polsku, a Maria Stpiczyńska po francusku.
***
***
Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?” wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.
Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".
Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl
mat. prasowe/bm