Zamknięte urzędy to problem dla firm

Epidemia koronawirusa wstrzymała pracę wielu instytucji, w tym urzędów. Bardzo utrudnia to życie przedsiębiorcom, którzy często nie mogą załatwić spraw o podstawowym dla działania formy znaczeniu.

2020-04-17, 09:12

Zamknięte urzędy to problem dla firm
W niektórych gospodarstwach domowych nadal są duże zapasy z czasów pandemii i Polacy jeszcze się ich pozbywają. Jednak instytucje zajmujące się oceną zadłużenia Polaków wskazują, że rośnie liczba osób sięgających po "chwilówki". . Foto: wutzkohphoto/ shutterstock

Posłuchaj

Zamknięte urzędy to problem dla firm (Aleksandra Tycner/PR1)
+
Dodaj do playlisty

- Zatrudniamy 250 osób i obecnie czekamy na możliwość składania wniosków o dopłaty do wynagrodzeń i o pomoc w uzyskaniu kredytu obrotowego – mówi Rafał Jańczuk, prezes Zrzeszenia Przewoźników Autokarowych. Jak dodaje, ma to być możliwe dopiero w okolicach 30 kwietnia.

- Przedsiębiorcy coraz częściej zgłaszają, że o trudno kontakt z urzędami, zwłaszcza samorządowymi, ale też np. z ZUS-em – potwierdza Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. Ekspertka podkreśla, że firmy oczekują jak najszybszego wznowienia działalności tych podmiotów, ewentualnie usprawnienia ich działania w obecnej sytuacji, tak by np. przedsiębiorca nie musiał być na 400 miejscu oczekujących na infolinii ZUS-u.

- Przedsiębiorcom jest trudno, ponieważ sami starają się pracować, a nie widzą takiego zaangażowania po stronie urzędów - dodaje ekspertka.

Rzecznik MŚP interweniuje

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw również otrzymuje sygnały, że chociaż urzędy deklarują pracę zdalną, to nie jest ona tak zorganizowana, by na przykład przyjmować wszystkie wnioski – przyznaje Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP. Wskazuje przy tym, że po jego interwencji już udało się usprawnić m.in. pracę urzędów probierczych.

Rzecznik MŚP podkreśla, że przedsiębiorcy bardzo potrzebują dziś urzędów, bo w wielu przypadkach utrudniony dostęp do nich to też ogromne problemy w działalności gospodarczej - jak np. w momencie, gdy potrzebujemy uzyskać zgodę budowlaną.

- Apeluję do dyrektorów, kierowników, starostów i burmistrzów, aby zwrócili uwagę, czy ich urzędy są dziś dobrze zorganizowane - mówi Adam Abramowicz.

Zdaniem Rzecznika MŚP, da się zapewnić i bezpieczeństwo osób zatrudnionych w urzędach, i sprawną ich pracę.

PolskieRadio24, Program Pierwszy Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej