X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bank Gospodarstwa Krajowego: jaka pomoc dla firm w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 19:22
O całym wachlarzu pakietów pomocowych dla przedsiębiorców zmagających się ze skutkami epidemii koronawirusa, oferowanych i zabezpieczanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, mówiła w radiowej Jedynce prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.
Audio
  • O całym wachlarzu pakietów pomocowych dla przedsiębiorców zmagających się ze skutkami epidemii koronawirusa, oferowanych i zabezpieczanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, mówiła w radiowej Jedynce prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Marcin Smolinski

Jak przypominała w Jedynce prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka, BGK rozpoczął działania pomocowe jeszcze przed tym, jak przygotowane zostały pakiety w ramach poszczególnych tarcz antykryzysowych.

To właśnie Bank Gospodarstwa Krajowego był prekursorem działań pomocowych dla firm zmagających się ze skutkami koronawirusa. Pierwsze z nich uruchomił już 19 marca. Łącznie BGK przygotował 10 programów pomocowych, z czego największą popularnością cieszą się gwarancje de minimis.

Pomoc de minimis to pomoc publiczna udzielana małym i średnim przedsiębiorcom. Jej koncepcja wywodzi się z założenia, że wsparcie o stosunkowo niskiej wartości (dla państwa, niekoniecznie dla przedsiębiorcy) nie jest w stanie naruszyć konkurencji na rynku.

Zwiększenie zabezpieczenia w gwarancjach de minimis

Jak poinformowała prezes BGK, w gwarancjach de minimis zabezpieczających kredyty, zaciąganych przez małe i średnie przedsiębiorstwa, wprowadzono zmiany – zwiększono zabezpieczenie z 60 do 80 proc.

- Dzięki temu przedsiębiorcy mogą sięgnąć po te rozwiązanie na lepszych warunkach, mówiła prezes BGK.

Jak podkreślała, dodatkowo aby obniżyć koszty, Bank Gospodarstwa Krajowego zrezygnował z prowizji pobieranej za udzielenie tej gwarancji.

Na gwarancje de minimis mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa, starające się o kredyty do poziomu 3,5 mln zł.

 Wsparcie nie dyskryminuje ryzykownych branż

- Dodatkowo, nie ograniczaliśmy w żaden sposób branż, które mogą skorzystać z tego rozwiązania – podkreślała Beata Daszyńska-Muzyczka.

To ważne, gdyż wiele firm skarży się, że banki komercyjne niechętnie udzielają pożyczek niektórym branżom, można nawet powiedzieć, że istnieje "czarna lista branż", którym odmawia się wsparcia. Za taką uważa się branżę gastronomiczną.


shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Więcej pieniędzy na pomoc dla firm. BGK i resort funduszy zwiększają budżet programu

- Jestem tym zaskoczona, bo przecież mają ten kredyt zabezpieczony w 80 procentach - mówiła gość Polskiego Radia.

I przypomniała, że wśród warunków udzielenia wsparcia firmom, stawianych przez banki, jest brak zaległości, na dzień 1 lutego w opłatach ZUS i opłatach podatków oraz spadek przychodów spowodowanych koronawirusem.

- Trudno sobie wyobrazić, że firmy gastronomiczne nie są doskonałym przykładem spełnienia warunków do tego, aby uzyskać kredyty typowo obrotowe, płynnościowe na okres przetrwania – podkreśla gość Polskiego Radia.

Cała paleta wsparcia dla firm

Pytana, na co mogą liczyć firmy, często bardzo "poobijane" w czasie koronawirusa, planujące odbudowanie swoich możliwości po pandemii, prezes BGK mówiła, że proponuje się im komplementarne i kompleksowe rozwiązania.

- Mamy zwolnienia z ZUS, pożyczki z funduszu pracy, tarczę finansową, gwarancje zabezpieczające do 80 proc. kredyty udzielone przez banki komercyjne i spółdzielcze dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wprowadzone gwarancje płynnościowe dla większych przedsiębiorstw. Trwają też prace nad dopłatami do odsetek. Mamy też cały system pożyczek z funduszy europejskich z wakacjami, prolongatami spłat  – wymienia gość Polskiego Radia.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie dla biznesu w trudnych czasach. Nie jedna, ale kilka tarcz ochroni firmy przed kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:01
Końcówka kadencji prezydenta Andrzeja Dudy upłynęła obozowi Zjednoczonej Prawicy na przeciwdziałaniu skutkom epidemii koronawirusa, w tym na tworzeniu rozwiązań, które pozwolą firmom przetrwać ten trudny okres, a przede wszystkim - utrzymać zatrudnienie. W dyskusje i prace nad tymi rozwiązaniami mocno zaangażował się prezydent, odbywając konferencje z przedsiębiorcami i przedstawiając własne propozycje poprawy sytuacji firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe 150 mln zł. Większa pula pieniędzy na pożyczki dla firm

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:15
Mniejsze firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z pandemią - w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego - mogą liczyć na pożyczki, których budżet zwiększono z 400 do 550 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK: "koronaobligacje" na rynku. Mają gwarancję Skarbu Państwa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:35
Nastąpiła emisja obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 o wartości 8 mld 950 mln zł - poinformował BGK.
rozwiń zwiń