X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ulga na robotyzację. Sposób na niż demograficzny i poprawę konkurencyjności gospodarki i firm

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 19:26
Więcej robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów, a także unowocześnienie polskiej gospodarki i poprawa jej międzynarodowej pozycji pod względem robotyzacji - takie m.in. mają być efekty ulgi na robotyzację, którą przygotowują Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Rozwiązanie to przewiduje, że przedsiębiorcy będą mogli dodatkowo odliczyć 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży.

Odliczenie dotyczyć będzie także leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty. Projekt ustawy w tej sprawie już jesienią trafi do Sejmu i powinien wejść w życie 1 stycznia 2021 r.


Posłuchaj
05:08 błażej.mp3 Rząd stawia na robotyzację. Jak i kto będzie mógł odliczyć koszty wykorzystania robotów w firmie, wyjaśnia w radiowej jedynce wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 Robot pomoże w produkcji

Jak wyjaśnia w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur, w sensie fizycznym chodzi o roboty działające w trzech płaszczyznach: góra-dół, prawo-lewo i ruch wykonywany przez nadgarstek.


produkcja1200.jpg
Ulga robotyzacyjna: nowe regulacje mają pomóc firmom i nie zabierać miejsc pracy

- Gdy firma, chce w swoim procesie produkcyjnym wykorzystać takie urządzenie, to będzie mogła zastosować odliczenie od kosztów – mówi wiceminister. 

Roboty nie zagrożą pracownikom – tych nadal, z powodu niżu demograficznego, będzie brakować

Gość Polskiego Radia pytany, czy roboty nie zagrożą pracownikom w utrzymaniu pracy odpowiada, że według prognoz specjalistów od rynku pracy, do 2030 r. na polskim rynku pracy będzie brakowało ok. 2 mln pracowników.

- W takiej sytuacji, gdy firmy nie chcą ograniczać swojej produkcji, to muszą mocniej stawiać na robotyzację, czyli ramy robotyczne, o której mówiłem – podkreśla wiceminister.

Dla pracowników robotyzacja oznacza lepsza pracę

I dodaje, że firmy, które stawiają na takie rozwiązanie tworzą miejsca pracy bardziej przyjazne dla pracowników.

Dlatego  roboty nie są konkurencja dla pracowników, ale sprawiają, że coraz więcej osób pracuje zgodnie ze swoimi talentami i możliwościami – mówi Krzysztof Mazur.

Jakie firmy i na jakich zasadach będą mogły skorzystać z ulgi

Ulga ma być dla wszystkich firm, bez znaczenia na wielkość lub branżę.  Ulga obejmie płatników PIT i CIT.


roboty 1200.jpg
Prezes PTE: ulga na robotyzację to dobra odpowiedź na wyzwania rewolucji 4.0

Projekt przewiduje, że koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).

- Ulga będzie obowiązywać przez pięć lat - do końca 2025 roku.

Z szacunków Ministerstwa Rozwoju wynika, że łączne koszty ulgi na robotyzację zamkną się w kwocie 1,1 miliarda zł w ciągu pięciu lat.

Wprowadzenie ulgi będzie kosztować budżet państwa ok. 150 milionów zł w pierwszym roku jej obowiązywania.

Błażej Prosniewski, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Forum Ekonomiczne. Innowacyjne firmy lepiej radzą sobie z kryzysem w okresie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 14:33
Przedsiębiorstwa, które przed kryzysem wdrożyły innowacyjne rozwiązania, dużo lepiej radzą sobie w trudnej sytuacji gospodarczej – uznali uczestnicy debaty podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada ulgę na robotyzację. Ekspert: oceniam to pozytywnie, osiągnie swój cel

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 14:29
- Jak sobie patrzę na funkcjonowanie tej ulgi badawczo-rozwojowej, ona się bardzo sprawdziła, więc liczę na to, że to odliczenie robotyzacyjne - tak je nazwijmy roboczo - ono też osiągnie swój skutek - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej i inicjator Instytutu Stanisława Lema.
rozwiń zwiń