X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia? Rząd proponuje zmiany prawne z myślą o Białorusinach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 07:55
Cudzoziemcy będą mogli podejmować pracę w naszym kraju bez zezwolenia. Dotyczy to m.in. służby zdrowia czy branży IT. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii proponuje nowelizację rozporządzenia w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Projekt, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemcom posiadającym wizę wydaną "w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe". Dotyczy to cudzoziemców posiadających wizę z adnotacją "Poland Business Harbour", będącą nazwą programu rządowego skierowanego do specjalistów IT, start-upów oraz innych firm, które chcą relokować swój biznes do Polski.

Duże niedobory specjalistów

Program skierowany jest do podmiotów z Białorusi. Zaznaczono jednak, że projektowany przepis będzie można stosować także w przypadku, gdyby został on rozszerzony na inne państwa. W jego uzasadnieniu napisano, że zwolnienie beneficjentów programu PBH z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę jest zgodne ze stanowiskiem ekspertów, że Polska powinna zwiększać udział pracowników o wysokich kwalifikacjach. Wskazano, że w Polsce występują duże niedobory specjalistów, szczególnie w sektorze IT.


Grupą, dla której projekt rozporządzenia przewiduje zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, są lekarze i dentyści zarówno ci, posiadający nieograniczone, jak i ograniczone prawo wykonywania zawodu. Zaznaczono, że działania te będą niezwykle ważne w perspektywie najbliższych miesięcy i konieczności wzmocnienia kadrowego służby zdrowia w okresie pandemii COVID-19.

giełda makler 1200.jpg
Europejscy menadżerowie wykazują większy optymizm niż w marcu


Projektowany przepis nie ogranicza zwolnienia z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę tylko do okresu pandemii, ponieważ – jak czytamy w uzasadnieniu – potrzeba uzupełniania braków kadrowych w zawodach lekarskich ma w Polsce charakter strukturalny i długofalowy.

Bez mechanizmów ochronnych

W projekcie przewidziano również zwolnienie z wymogu uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemców zatrudnionych w prywatnej służbie domowej przez przedstawicieli dyplomatycznych. Zaznaczono, że zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę w tych zawodach spowoduje m.in., że nie będą dostępne informacje, które dotychczas są gromadzone w związku z procedurą wydawania zezwolenia na pracę.

Jednocześnie cudzoziemcy nie będą objęci mechanizmami ochronnymi związanymi na przykład z przesłankami wydania zezwolenia na pracę w zakresie porównywalności wynagrodzenia w stosunku do prac na podobnym stanowisku lub podobnego rodzaju na lokalnym rynku pracy.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ważne zmiany w prawie. Resort rozwoju rusza z cyklem webinariów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 10:30
Nowe Prawo zamówień publicznych, ułatwienia w procesie budowlanym, rozwiązania dla branży turystycznej oraz przepisy dotyczące sukcesji firm rodzinnych – to tematy, które będą omawiane podczas webinariów Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort chce dotrzeć do przedsiębiorców z rzetelną wiedzą na temat kluczowych zmian prawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przewaga nastrojów pozytywnych". MRPiT o wskaźniku koniunktury w przemyśle

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:48
Najbardziej pozytywne zaobserwowane zjawiska to wzrost poziomu zatrudnienia – w tempie najwyższym od 2 lat – oraz eksportu, rosnącego najszybciej od stycznia 2018 r. - wskazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, odnosząc się do październikowego wskaźnika PMI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki zawód liczy się w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 09:04
Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, ale pokazała też jakie zawody mogą przetrwać kryzys związany z lockdownem. 
rozwiń zwiń