X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcze finansowe PFR dla mikro, małych i średnich firm obejmą 45 branż

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 16:42
Rząd przyjął w ostatni wtorek uchwały ws. Tarczy finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm oraz noweli Tarczy finansowej 1.0 PFR - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dotąd na działania antykryzysowe wydano ponad 172 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Thanwa photo

Jak wskazało CIR w komunikacie, w ramach Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm rząd chce kontynuować wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych przez sytuację związaną z COVID-19. Budżet programu wyniesie 13 mld zł.

Dwie tarcze Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro i małych i średnich firm

Na program składają się: Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikrofirm o wartości 6,5 mld zł oraz Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm o wartości 6,5 mld zł.

Jak podkreślono, finansowanie w ramach programu będzie udzielane od 15 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r.


firma 1200.jpg
Ponad 40 tys. firm złożyło wnioski w ramach tarczy branżowej

Wsparcie dla firm dotkniętych spadkiem obrotów

Aby uzyskać subwencję należy m.in. prowadzić działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD i odnotować "określony spadek obrotów".

Jak wskazano, warunkiem umorzenia 100 proc. subwencji jest m.in: "kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej; utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP)".


Zgodnie z szacunkami Polskiego Funduszu Rozwoju z finansowania mogłoby skorzystać do 70 tys. przedsiębiorstw.

Według CIR przyjęte rozwiązania mają zapobiec znacznemu spadkowi przychodów i utracie płynności finansowej, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko utraty miejsc pracy i bankructw przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych przez sytuację związaną z pandemią COVID-19.


paweł borys 1200.jpg
Tarcza finansowa PFR 2.0. Paweł Borys wyjaśnia, kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach

Firmy objęte pomocą nie będą musiały zwracać przyznanych środków

Rada Ministrów przyjęła też uchwałę w sprawie noweli Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm - tzw. Tarczy Finansowej 1.0 PFR.

"Rząd chce umożliwić umarzanie przedsiębiorcom działającym w branżach szczególnie dotkniętych restrykcjami sanitarnymi w związku z COVID-19, do 100 proc. subwencji udzielonej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm" - czytamy w komunikacie CIR.

Jak dodano, na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 7,5 mld zł. Podkreślono, że do tej pory "na działania antykryzysowe związane z ratowaniem firm i zachowaniem miejsc pracy wydane zostało ponad 172 mld zł".Nowe rozwiązania, jak wskazano, mają zapobiec upadłości firm i wzrostowi bezrobocia.

"Stabilizacja finansowa wspieranych przedsiębiorstw powinna przyczynić się do szybszego powrotu Polski na ścieżkę wzrostu gospodarczego" - podkreślono.

Wskazano zarazem, że od jesieni 2020 r. niektóre obszary gospodarki zostały "w sposób szczególny dotknięte ponownymi ograniczeniami", a gospodarka znalazła się pod znaczną presją z powodu drugiej fali pandemii.

Tarcza finansowa PFR dla 45 branż

W ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm wsparciem zostało objętych 40 branż - m.in. sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach; hotele i podobne obiekty zakwaterowania; restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne.

W wyniku konsultacji społecznych - jak zaznaczyło CIR - do programu dodane zostały także nowe branże: "sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych; karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; produkcja pozostałych wyrobów z papieru i tektur; pozostałe drukowanie; działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku; introligatorstwo i podobne usługi; działalność agencji reklamowych; pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane".

PAP, jk

Czytaj także

Paweł Borys: przygotowaliśmy nowe narzędzia wsparcia dla firm dotkniętych pandemią

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 18:33
O nowych działaniach wspierających firmy i branże dotkniętych skutkami koronawirusa mówił w radiowej Jedynce Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza Tarcza finansowa 2.0. Obejmie ona 38 branż najbardziej dotkniętych pandemią

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:23
Polski Fundusz Rozwoju rusza z kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa.  Jak zapowiada wiceprezes PFR Bartosz Marczuk, środki z Tarczy Finansowej 2.0 zaczną docierać do firm w ciągu dwóch tygodni, 4 stycznia ruszają szkolenia on-line, dotyczące zasad i trybu pozyskania pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa PFR 2.0. Paweł Borys wyjaśnia, kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 19:00
O pomocy dla firm w ramach środków z Tarczy finansowej PFR 2.0 mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń