X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie kolejny pakiet Slim VAT. Resort finansów przygotowuje 15 uproszczeń podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 17:43
O zmianach, które mają ułatwić rozliczanie podatków, wprowadzane w ramach kolejnego pakietu Slim VAT, przygotowanego przez ministerstwo finansów, mówił w radiowej Jedynce Jan Sarnowski, wiceszef tego resortu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iren Moroz/shutterstock

Jak przypomina, kilka miesięcy temu został opracowany pierwszy pakiet Slim VAT, zawierający siedem zmian upraszczających, które weszły już w życie w styczniu tego roku.

Drugi pakiet SlimVAT będzie zawierał 15 uproszczeń

Teraz Ministerstwo Finansów przedstawiło drugi pakiet zmian nazwany SlimVAT, składający się z pięciu bloków, zawierających aż 15 nowych uproszczeń.

Posłuchaj
05:22 blazej 19.mp3 O zmianach, które mają ułatwić rozliczanie podatków, wprowadzane w ramach kolejnego pakietu Slim VAT, przygotowanego przez ministerstwo finansów, mówił w radiowej Jedynce Jan Sarnowski, wiceszef tego resortu./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

- Najważniejsze jest dla nas dalsze zmniejszanie żmudnych obowiązków ciążących na przedsiębiorcach, co jeszcze szczególnie ważne w okresie epidemii – mówił wiceminister Sarnowski.

Nowy pakiet uprości fakturowanie, modyfikuje ulgę za tzw. „złe długi”

Nowe regulacje upraszczają fakturowanie, odliczanie VAT-u, ułatwiają obrót nieruchomościami i modyfikują ulgę za tak zwane "złe długi".


kościński 1200 free.jpg
"Pozwoli przedsiębiorcom oszczędzić cenny czas". Minister finansów o pakiecie SLIM VAT

Jak mówił wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński, wprowadzenie uproszczeń jest możliwe dzięki uszczelnieniu systemu rozliczania podatku VAT. Zaznaczył, że wdrożone rozwiązania przyspieszyły procesy kontrole, które realizuje Krajowa Administracja Skarbowa. Dzięki temu można zrezygnować z wielu niepotrzebnych formalności.

Przedstawiciele resortu podkreślają, że SlimVAT jest prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje.

Nowy pakiet zmniejsza obowiązki ciążące na podatnikach

Jest to podatek nowoczesny, w którym wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych i e-usług administracji łączy się ze zmniejszaniem obowiązków ciążących na podatnikach. Jedną ze zmian będą ułatwienia przy wystawianiu faktur korygujących.


podatki1200.jpg
Podatki dla firm w 2021 r.: zobacz najważniejsze zmiany, jak oceniają je eksperci

Jak mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski, znikną niektóre formalności, które dziś powodują, że wiele faktur jest obciążonych wadami.

Na przykład brak informacji, że jest to faktura korygująca, powoduje, że dokument jest wadliwy, a firma, która ją wystawia, może otrzymać karę finansową. SlimVat 2 zawiera rozwiązanie, które znosi konieczność umieszczania takiej informacji

Pakiet zmienia także zasady odliczania podatku VAT od wydatków na flotę samochodową.

Zmienia też zasady w zakresie opodatkowania w imporcie usług, wprowadza także nowe zasady korekt.

SlimVAT 2 upraszcza także formalności związane ze zgłaszaniem do Urzędów Skarbowych oświadczeń związanych z zakupem nieruchomości.


księgowa podatek 1200.jpg
Zmiana zasad korygowania i przeliczania faktur. Uproszczenie rozliczeń w ramach pakietu "Slim VAT"

Dziś konieczne jest sporządzenie dwóch dokumentów - aktu notarialnego oraz oświadczenia do Urzędu Skarbowego. Nowe rozwiązania dają możliwość dodania oświadczenia do aktu notarialnego.

Drugi pakiet wejdzie w życie w ostatnim kwartale tego roku

Wiceminister Sarnowski zapewnia, że do pierwszego marca zostaną zebrane głosy i opinie dotyczące pakietu, zakłada się, że wejdzie on w życie w ostatnim kwartale tego roku.

Resort zapowiada, że w połowie tego roku zaprezentuje też trzeci pakiet uproszczeń SlimVAT.

Błażej Prośniewski, Polskie Radio, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIT za 2020: można odliczyć dwie nowe ulgi związane z koronawirusem, a zeznania składamy od 15 lutego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 17:22
Pandemia zmieniała terminy oraz zakres rozliczeń podatkowych z fiskusem za 2020 r. Z jednej strony w tym roku zeznania możemy składać nie wcześniej niż 15 lutego, a wymiar podatku mogą zmniejszyć dwie nowe ulgi – obie związane z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne dla firm: resort finansów upraszcza rozliczenie podatków

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:11
Resort finansów wprowadza kolejne uproszczenia rozliczeń firm z fiskusem. Najważniejsze dotyczą rozliczenia ryczałtowego - będą podniesione limity, obniżone stawki, więcej profesji będzie mogło skorzystać z tej formy rozliczenia podatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MF: od poniedziałku będzie można rozliczać podatki przez platformę Twój e-PIT

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 14:31
Wszyscy, którzy rozliczą się z fiskusem elektronicznie, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie 45 dni - poinformowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska. Wypełnione przez KAS zeznanie podatkowe za 2020 r. od 15 lutego będzie w e-Urzędzie Skarbowym.
rozwiń zwiń