X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd chce wzmocnić fundacje rodzinne. Nowe rozwiązania pomogą prowadzić biznes po śmierci właściciela firmy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 18:05
O nowych rozwiązaniach prawnych, obejmujących m.in. dziedziczenie w firmach funkcjonujących jako fundacje rodzinne, mówił w radiowej Jedynce wiceminister finansów Jan Sarnowski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Obecnie, jak mówił wiceminister, w Polsce funkcjonuje ok. 800 tys. firm deklarujących się jako fundacje rodzinne i stanowią one bardzo ważny element naszej gospodarki, gdyż odpowiadają za prawie jedną piątą polskiego PKB.


giełda1200.jpg
Raport: co trzecia spółka notowana na warszawskiej giełdzie to firma rodzinna

Po śmierci właściciela firmy fundacja może mieć problemy

Ich funkcjonowanie przebiega bez zakłóceń, ale te często zaczynają się wraz ze śmiercią właściciela lub wspólnika firmy.

- Może się wtedy pojawić problem związany z następstwem po nich, gdyż rodzi się pytanie, czy ma on następców deklarujących przejęcie i prowadzenie firmy i czy wtedy nie dojdzie do wstrząsu w działaniu firmy – mówi gość radiowej Jedynki.

Posłuchaj

05:10 justa.mp3 O nowych rozwiązaniach prawnych, obejmujących m.in. dziedziczenie w firmach funkcjonujących jako fundacje rodzinne, mówił w radiowej Jedynce wiceminister finansów Jan Sarnowski./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 Jak dodaje, wiele firm z powodu problemów z sukcesją jest albo sprzedawanych poza krąg rodzinny, albo jest likwidowanych.

Nowe regulacje mają wzmocnić firmy rodzinne

Obecnie funkcjonuje w Polsce ustawa o zarządzie sukcesyjnym i nowa ustawa jest kolejnym krokiem w ochronie firm rodzinnych.

Jak wyjaśnia wiceminister, ustawa z 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym ratuje firmy przed taką sytuacją, w której przez wypadek czy śmierć przedsiębiorcy nie ma następcy i wtedy reguluje takie ułożenie relacji z pracownikami czy kontrahentami, aby firma nie zakończyła działalności.


firma rodzinna 1200.jpg
Instytucja fundacji ochroni firmę przed wstrząsem związanym ze zmianą właściciela. Projekt do konsultacji

Tymczasem coraz mniej dzieci właścicieli firm chce przejąć biznes

- Jednak zarząd sukcesyjny nie chroni firmy wtedy, gdy nie ma następcy, a nie jest to sytuacja odosobniona. Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego, w ciągu następnych 5 lat w ręce następnej generacji przejść może nawet 60 proc. firm rodzinnych, przy czym nawet mniej niż 10 procent następców takich przedsiębiorców deklaruje chęć dalszego prowadzenia firmy – podkreśla wiceminister Jan Sarnowski.

- Dlatego proponujemy rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się w krajach Europy Zachodniej – w Holandii, Niemczech czy Szwajcarii i Szwecji, a mianowicie - fundacja rodzinna, mówi gość Polskiego Radia.

Jak dopowiada, po jej założeniu, fundator określi krąg beneficjentów, czyli osób, do których transferowane będą zyski fundacji. I beneficjentem mogą być członkowie rodziny, a także organizacje pożytku publicznego czy organizacje charytatywne.

A to oznacza, że fundacja rodzinna będzie chronić majątek firmy i zarządzać nim zgodnie z wolą fundatora.

Justyna Golonko, jk