X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Paweł Borys: środki z Tarczy Finansowej PFR zapewniły firmom płynność finansową, uchroniły miejsca pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:53
O różnych formach pomocy dla przedsiębiorstw oznaczającej wielomiliardowe wsparcie w dobie pandemii mówił w radiowej Trójce w audycji "Rozmowa trójkowo-gospodarcza" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.Foto: Polskie Radio

Jak podkreślił, działania Funduszu rozpoczęły się już rok temu, gdy pierwsza fala pandemii zaskoczyła wszystkich i firmy nie były na nią gotowe.

- Teraz możemy powiedzieć, że w drugiej i trzeciej fali pandemii dużo przedsiębiorstw zdołało się przystosować do kryzysowej sytuacji – rozwinął się handel w sieci, przedsiębiorstwa pracowały w reżimie sanitarnym, nie było już zrywania łańcuchów dostaw - opisywał gość radiowej Trójki.


Posłuchaj
11:00 surmacz-trojka.mp3 O pomocy dla przedsiębiorstw, oznaczającej wielomiliardowe wsparcie w różnych formach w dobie pandemii mówił w radiowej Trójce w audycji "Rozmowa trójkowo-gospodarcza" Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys./Wojciech Surmacz.

 

Najważniejsza była płynność finansowa firm i ochrona pracowników przed zwolnieniami

Jak podkreślał, środki z Tarczy Finansowej PFR miały służyć zapewnieniu płynności przedsiębiorstw, tak aby nie dokonywały one zwolnień pracowników.


shutterstock firma biznes 1200.jpg
Dobre informacje dla przedsiębiorców. Wypłaty subwencji z Tarczy PFR 2.0 zostaną przedłużone do końca czerwca

Borys w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia powiedział, że pandemia koronawirusa, poza zagrożeniem dla zdrowia, stworzyła bardzo niebezpieczną sytuację z punktu widzenia gospodarki, przedsiębiorstw, ryzyka utraty miejsc pracy.

- Od samego początku bardzo mocno zaangażowaliśmy się w działania antykryzysowe. To, co było kluczowe w ramach całej tej akcji, to szybkość - ocenił szef PFR.

Najważniejsze było szybkie dotarcie ze wsparciem do przedsiębiorstwa

Jego zdaniem najtrudniejsza sytuacja była w marcu ubiegłego roku, kiedy pandemia była dla nas wszystkich dużym zaskoczeniem.

- Już teraz widać, że podczas drugiej, trzeciej fali wiele przedsiębiorstw się do tego przystosowało. Wtedy było bardzo ważne, aby ta pomoc przyszła szybko, i wydaje mi się, że to się udało - ocenił w Trójce Borys.

Subwencje dla firm były umarzane, jeśli te zachowały poziom zatrudnienia

Prezes PFR przypomniał, że subwencje wypłacane mikrofirmom i małym oraz średnim przedsiębiorstwom były tak skonstruowane, że podmiotom, które je dostały - o ile w ciągu 12 miesięcy utrzymały zatrudnienie - przysługuje prawo do umorzenia 50 proc. subwencji.


wskaźnik wykres gospodarka 1200 panthermedia.jpg
Olga Semeniuk: rząd przeznaczył już 200 mld zł dla firm w walce ze skutkami pandemii koronawirusa

Kolejne 25 proc. kwoty jest możliwa do umorzenia - według Pawła Borysa - jeśli kontynuują działalność mimo pandemii. Maksymalne umorzenie może wynieść do 75 proc. - poinformował prezes PFR.

Po roku widać, że tarcze pomogły - większość firm utrzymała miejsca pracy

- Rok po rozpoczęciu pandemii widać, że większość przedsiębiorców utrzymała miejsca pracy, spodziewamy się więc, że poziom umorzeń będzie wysoki - powiedział Borys.


"Zakładamy, że jeśli kwota subwencji podlega umorzeniu, będzie to średnio ok. 60-65 proc." - wyjaśnił. Szef PFR wskazał jednak, że są branże, w stosunku do których rząd podjął decyzje, że subwencje będą umorzone do 100 proc. - chodzi o te, które szczególnie mocno dotknęły skutki pandemii koronawirusa.- Jestem przekonany, że Tarcza Finansowa była przygotowana dobrze, system był oparty o bardzo nowoczesne narzędzia, byliśmy połączeni z bankami, o wsparcie mogły wnioskować tylko te firmy, które na koniec 2019 r. prowadziły działalność. Sprawdzaliśmy ZUS, opłacanie składek, odprowadzanie podatków - wyliczał Borys, mówiąc o zabezpieczeniach systemu podziału subwencji z Tarczy Finansowej. Jak dodał, aby uniknąć nadużyć, PFR podjął szeroką współpracę z organami ścigania.

Od wtorku można składać wnioski o umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej PFR

Pierwsze formularze pozwalające firmom na ubieganie się o umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR zostały udostępnione we wtorek. Szef PFR informował wówczas, że w sytuacjach stwierdzenia nadużyć lub też naruszenia przez beneficjentów rygorów sanitarnych Polski Fundusz Rozwoju wystąpi o zwroty subwencji.

- Aby to potwierdzić, we współpracy z KAS prowadzimy kontrole w tych firmach - powiedział Paweł Borys.

Jak dodał, PFR "niezależnie od współpracy z organami, w oparciu o nowoczesne narzędzia analityczne prowadził analizę związaną z ryzykiem nadużyć".

Wojciech Surmacz, PAP, jk

Czytaj także

Olga Semeniuk: rząd przeznaczył już 200 mld zł dla firm w walce ze skutkami pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:48
Rok walki z koronawirusem - o pomysłach na wsparcie gospodarki w czasie pandemii i efektach tej pomocy ze strony państwa mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada kolejne tarcze branżowe. W przygotowaniu plan dla gospodarki po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:14
Rząd oraz Polski Fundusz Rozwoju zapowiadają kontynuację oraz uruchomienie kolejnych tarcz finansowych dla branż dotkniętych skutkami koronawirusa. Przygotowywany jest też plan postcovidowy, obejmujący Nową Politykę Przemysłową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze pomagają, stopa bezrobocia rejestrowanego spada. W marcu wyniosła 6,4 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:56
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4 proc., czyli w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt. proc. - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Spadek bezrobocia był silniejszy niż w marcu 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KAS przypomina: w razie problemów firmy mogą wystąpić o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:55
Podatnicy, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu jego zapłaty lub umorzenie zaległości podatkowych - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.
rozwiń zwiń