more_horiz
Gospodarka

Giganci technologiczni, m.in. Apple i Amazon, warci biliony dolarów. Ich wyceny wyższe niż PKB wielu krajów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 10:50
Wartość największych spółek technologicznych na amerykańskiej giełdzie osiągnęła w ostatnich miesiącach wyceny wyższe niż PKB części najbardziej rozwiniętych państw - wynika z analizy PIE. Np. kapitalizacja Apple wyniosła więcej niż PKB Francji, a wycena Meta była wyższa od PKB Polski.
Wraz z wartością rośnie znaczenie społeczne i polityczne gigantów technologicznych.
Wraz z wartością rośnie znaczenie społeczne i polityczne gigantów technologicznych.Foto: David Esser / Shutterstock.com

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że wartość największych spółek technologicznych na amerykańskiej giełdzie nie tylko rosła w ostatnim roku, ale osiągnęła wyceny wyższe niż PKB niejednego dużego państwa.

Wraz z wartością rośnie znaczenie społeczne i polityczne gigantów technologicznych

"Pokazuje to nie tylko ekonomiczną siłę, którą mają spółki GAFAM (skrót od pierwszych liter nazw korporacji: Google (Alphabet), Amazon, Facebook (Meta), Apple i Microsoft), ale również ich znaczenie polityczne i społeczne" - zaznaczono w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Czytaj także:

Zdaniem ekspertów za wzrostem wartości rynkowej może iść – i zazwyczaj idzie – wzrost władzy i potencjalnych wpływów. "O znaczeniu GAFAM mogą świadczyć również inne wydarzenia, które miały miejsce w 2021 r.; oskarżenia Frances Haugen, byłej menadżerki Facebooka, ukazały m.in. potencjał wpływu algorytmów platformy społecznościowej na podsycanie konfliktów społecznych" - zauważono.

PIE przypomniał, że październikowa globalna awaria Facebooka uniemożliwiła dostęp do wielu powiązanych z nią aplikacji czy urządzeń.

Największy przyrost wartości gigantów z USA

Jak zauważono, najbardziej znaczące wzrosty odnotował Alphabet (ok. 70 proc.), Microsoft (ponad 50 proc.) oraz Apple (ok. 30 proc.). Mniejsze wzrosty zanotowały Meta (Facebook) oraz Amazon.

Dodano, że kapitalizacja firmy Meta wyniosła pod koniec grudnia 2021 r. prawie 1 bln dol., a wycena Apple’a zbliżyła się do 3 bln dol.

"Wyceny poszczególnych firm robią jeszcze większe wrażenie, jeśli porówna się je do PKB najbardziej rozwiniętych państw świata" - stwierdzili analitycy.

Apple wart więcej niż PKB Francji, a Microsoft, Alphabet, Amazozon od Korei Płd., Kanady…

PIE przyznał, że o ile dwie największe gospodarki świata, czyli USA i Chiny, trudno porównywać z wyceną GAFAM, o tyle np. kapitalizacja Apple w grudniu 2021 r. wyniosła więcej niż PKB Francji w 2020 r.

Natomiast wartość rynkowa Microsoftu, Alphabetu czy Amazona była większa niż PKB Korei Płd., Kanady, Brazylii czy Hiszpanii.

Z kolei Meta (Facebook) uzyskał większą wycenę od PKB Polski, Czech czy Węgier.

Jak zaznaczono, wartość rynkowa globalnych korporacji technologicznych oraz dynamiczny jej wzrost pokazują ich znaczenie dla gospodarki. "Jednocześnie krytyczne informacje dotyczące funkcjonowania platform podkreślają potrzebę uregulowania i unormowania ich działalności" - podsumowano.


PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem