Jak firmy planują obniżyć koszty energii? Znamy wyniki raportu
Wysokie ceny energii spowodowały, że firmy zgłaszają zainteresowanie inwestycjami w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Chcą w ten sposób obniżyć koszty energii - wynika z raportu ING Banku Śląskiego.
2022-10-20, 13:43
- W zakresie termomodernizacji budynków czy modernizacji linii produkcyjnych w celu uzyskania efektywności energetycznej firmy działają aktywnie - i planują, i realizują inwestycje. Ale wstrzemięźliwe deklaracje dotyczące OZE bardzo nas zaniepokoiły - powiedział główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.
Plany inwestycji w OZE
- Co prawda co trzecie przedsiębiorstwo (36 proc.) planuje zainwestowanie w źródła odnawialne, ale z tej grupy planujących inwestycje w OZE tylko 17 proc. firm rzeczywiście takie inicjatywy realizuje - dodał prezentując wyniki raportu ING i GfK Polonia na temat "Reakcji polskiego biznesu na szok energetyczny 2022 roku".
- Jeżeli nawet firmy myślą o własnych odnawialnych źródłach energii, to obecnie "czekają na lepsze rozwiązania prawne i opóźniają inwestycje, licząc na odblokowanie środków unijnych" - dodał Leszek Kąsek, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
Co piąta firma ma swój agregat
- Jednocześnie, jak wynika z raportu, "70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw firm obawia się wysokiej ceny energii i przerw w dostawach, czyli tego, czy na przykład fabryki będą działały" - wskazała wiceprezes ING Ewa Łuniewska. Co piąta firma ma nawet swój agregat prądotwórczy na wpadek przejściowych zakłóceń w dostawach.
- Zamrożenie cen prądu dla odbiorców wrażliwych może pozytywnie wpłynąć na poziom inflacji
- Zamrożenie cen energii. Kolejny krok w kierunku przyjęcia ustawy
Autorzy raportu podkreślali, że te firmy z sektora MŚP, które mają już własne instalacje OZE - a przyznała się do tego jedna trzecia ankietowanych - są bardzo zadowolone z efektywności tych inwestycji.
- Rozwój OZE to jest trend globalny, a kryzys energetyczny tylko te zmiany przyspieszy. Korzystanie ze źródeł odnawialnych jest nie tylko dobre dla planety, ale też opłacalne - powiedziała Ewa Łuniewska.
PAP/IAR, akg
REKLAMA
REKLAMA